Lékaři bez hranic odmítli výsledky amerického vyšetřování náletu

27. 11. 2015 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Závěry amerického vyšetřování říjnového incidentu, při němž letectvo Spojených států bombardovalo nemocnici Lékařů bez hranic (MSF) v severoafghánském městě Kunduz, vyvolávají víc otázek, než nabízejí odpovědí. Uvedla to organizace Lékaři bez hranic v reakci zaslané médiím.


Podle USA zavinila nálet, při němž ve zdravotnickém zařízení zahynulo 30 lidí včetně lékařů, lidská chyba. MSF a další nevládní organizace nadále požadují nezávislé vyšetření případu.

Podle výsledků amerického vyšetřování vojáci přímo zapojení do incidentu netušili, že se jedná o nemocnici MSF. Údajně se domnívali, že jde o budovu sousedící s nemocnicí, kde měli své pozice bojovníci Talibanu. Ti v tu dobu Kunduz okupovali. Vojáci prý vycházeli z popisu komplexu, který jim poskytly afghánské síly. K tragické chybě údajně přispělo vyčerpání amerických vojáků i špatně fungující elektronické systémy bojového letounu.

„Je šokující, že americké vojenské jednotky mohou provést útok na cíl, který neznají, a že nemají přístup k seznamu objektů, na které se neútočí, a navíc jim nefungují komunikační systémy,“ konstatovala v dnešní reakci organizace Lékaři bez hranic. „Zdá se, že v Kunduzu bylo zabito 30 lidí a statisíce lidí přišly o přístup k péči zachraňující životy jednoduše proto, že nemocnice Lékařů bez hranic byla nejbližší velkou budovou v otevřeném prostoru a přibližně odpovídala popisu zamýšleného cíle,“ podotkla dále organizace.

„Dokládá to hrubou nedbalost na straně amerických jednotek a porušení pravidel války. Zničení chráněného zařízení bez ověření cíle - v tomto případě funkční nemocnice plné zdravotníků a pacientů - nemůže být odbyto jako individuální lidské pochybení nebo porušení amerických vojenských pravidel. Lékaři bez hranic znovu vyzývají k nezávislému a nestrannému vyšetření útoku na jejich nemocnici v Kunduzu. Vyšetření této události nemůže být ponecháno výhradně v rukou stran zúčastněných v konfliktu v Afghánistánu,“ dodali Lékaři bez hranic.

Lékaři bez hranic již dříve uvedli, že bombardování jejich nemocnice v Kunduzu z 3. října se rovná válečnému zločinu. MSF upozornili, že Mezinárodní lékařská charita poskytla GPS koordináty svých lékařských zařízení v Kunduzu americkým vojenským úřadům v Kábulu i činitelům afghánské vlády už 29. září. Není proto jasné, proč velení speciálních amerických sil zadalo jako cíl útoku koordináty, které se shodovaly s polohou nemocnice MSF, jež mělo k dispozici.

„Je nadále zapotřebí nezávislé vyšetření případu,“ uvedla dnes rovněž mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW). Vyjádření generála Johna Campbella, velitele spojeneckých sil v Afghánistánu (který zveřejnil výsledky vyšetřování) opravňuje, aby bylo zahájeno vyšetřování možného spáchání válečných zločinů,“ dodala organizace HRW.

Za útok, který byl jedním z nejhorších masakrů civilistů ve 14 let trvající historii amerického vojenského úsilí v Afghánistánu, se již dříve omluvil americký prezident Barack Obama. Generál Campbell uvedl, že jednotlivci, kteří se na incidentu nejvíce podíleli, byli odvoláni ze svých funkcí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?