Lékaři byli nuceni násilím zmítanou zemi opustit v roce 2013 po více než 22 letech. K návratu budou MSF přistupovat obezřetně, píše agentura AP. Organizace v roce 2013 zdůvodnila ukončení své mise nárůstem násilí v regionu. Ozbrojené milice a civilní vůdci země podle MSF přivírali oči nad vraždami, únosy a jinými formami násilí páchanými na humanitárních pracovnících.
O návratu začalo vedení organizace uvažovat již v loňském roce. Představitelé MSF se v květnu 2016 v Somálsku setkali s premiérem a řadou veřejných činitelů.
V Somálsku, které se dlouhá léta potýká se suchy, násilím a nedostatky ve zdravotnictví, je podle odhadů AP až 1,1 milionu vysídlených osob. V posledních měsících se země musela rovněž vyrovnat s návratem několika tisíců Somálců, kteří přišli z uprchlického tábora Dadaab. Tento tábor v Keni, který je největším zařízením svého druhu ve světe, bude v květnu uzavřen.
Podle mezinárodní neziskové organizace Safety Organization je Somálsko jednou z nejnebezpečnějších zemí ve světě pro humanitární pracovníky. Současná vláda, která je podle AP prvním funkčním centrálním kabinetem od svržení diktátora Mohammeda Siada Barreho v roce 1991, usiluje o rozvoj země. V Somálsku ale nadále panuje chaos a úřady nejsou schopny zabránit pokračujícím útokům islamistické teroristické organizace Šabáb. Ve středu si útok členů této skupiny na hotel v metropoli Mogadišu vyžádal 28 obětí na životech.