Pracovníci MSF prý rovněž do Donbasu nezákonně dováželi psychotropní látky a „dezorientovali“ obyvatelstvo.
Rozhodnutí o zákazu činnosti MSF v povstaleckých zónách bylo oznámeno v pátek, důvody tohoto kroku ale vzbouřenci do dnešního dne neuvedli. Už v září bylo oznámeno, že činnost MSF je zakázána v sousední Luhanské oblasti, jejíž část povstalci rovněž ovládají. Tehdy bylo povolení k práci odňato i české organizaci Člověk v tísni, která prý hrubě porušila podmínky akreditace v povstaleckém Luhansku. V doněcké „lidové republice“ Člověk v tísni zatím působit smí.
Povstalecká tajná policie zjistila, že pracovníci MSF shromažďovali v bojových zónách „informace obranného charakteru“, napsala agentura DAN. Péče psychologů MSF o obyvatelstvo válečných oblastí prý vedla k „sociální dezorientaci občanů“. Do Donbasu byly prý kromě toho dováženy psychotropní látky, které povstalecké úřady předem neschválily.
Podle ukrajinských médií pracovníci MSF většinou pracovali v doněcké nemocnici pro léčbu tuberkulózy a ve věznicích. Mimo jiné pokrývali 77 procent dodávek inzulínu pro nemocné cukrovkou a 90 procent materiálu potřebného pro dialýzu. Podle slov operačního ředitele MSF Barta Janssense nyní mnoho pacientů zůstane bez pomoci, což může jejich zdravotní stav vážně zkomplikovat.