Takto získané informace by využil stát a další poskytovatelé služeb při lepším plánování terénních služeb, řekla ČTK přednostka geriatrie a praktického lékařství brněnské fakultní nemocnice Hana Matějovská Kubešová.
Podobná data podle ní nyní chybí a síť terénních služeb je nerovnoměrná. Ve městech považuje pokrytí za lepší, horší je to ale v menších obcích. Větší informovanost by uvítala například Diecézní charita Brno, která podle mluvčí Diany Tuyet-Lan Kosinové lokality pro své potřeby nemá zmapované.
Do Brna se dnes sjelo kolem 150 mladých praktických lékařů na svoji historicky první konferenci, která bude pokračovat v sobotu. Novým projektem chtějí zlepšit péči o starší lidi. Z informací lékařů totiž bude možné vyvodit, kde je potřeba zvýšit kapacity domovů pro seniory a kde je potřeba rozšířit síť terénních služeb. Napoví i to, který senior si i přes občasné zdravotní problémy vystačí v domácím prostředí pouze za občasné pomoci terénních pracovníků, aniž by se musel stěhovat do ústavu.
Domovy pro seniory totiž v současné době nestačí pokrýt poptávku. Jen Brno má v těchto zařízeních asi 2000 lůžek a nabízí i padesátku domů s pečovatelskou službou s tisícovkou bytů, i tak zůstávají stovky neuspokojených žádostí o umístění do těchto zařízení. Populace přitom bude nadále stárnout.
Mluvčí brněnské charity Kosinová ČTK řekla, že charita nemá lokality podrobně zmapované. „Jsme odkázaní pouze na rodinné příslušníky a určitě bychom ocenili informace pro zlepšení činnosti terénních služeb tak, aby lidé mohli zůstat doma a nemuseli jít do různých zařízení. Na druhé straně by lékaři mohli pacientům doporučovat terénní služby, aby o nich starší lidé věděli,“ uvedla.
Na jižní Moravě žije přes 200.000 seniorů mezi 1,2 milionem obyvatel. Za posledních 15 let se jejich počet zvýšil zhruba o 50.000. Obyvatel ve věku 65 a více let však bude nadále přibývat. Podle Českého statistického úřadu jich bude v polovině tohoto století kolem 350.000.