Lékaři diskutovali v Praze o významu homeopatické léčby v pediatrii

4. 1. 2016 10:23
přidejte názor
Autor: Redakce

V Praze proběhl ve dnech 20.–21. listopadu 4. mezinárodní kongres CEDH, organizovaný Centrem pro vzdělávání a rozvoj homeopatie. Akce, jíž se účastnilo zhruba 400 lékařů z 16 zemí, se zaměřila na téma „Homeopatie a dítě“. Hlavním cílem kongresu bylo poukázat na místo homeopatie coby doprovodné terapie při běžných, ale i závažných dětských onemocněních. Záštitu nad kongresem udělil místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny PČR MUDr. David Kasal.




Centrum pro vzdělávání a rozvoj homeopatie ( CEDH) je mezinárodní škola se sídlem ve Francii, poskytující vzdělávání v homeopatii. Od roku 1972, kdy byla založena, absolvovalo její vzdělávací program téměř milion odborníků z celého světa a jen v roce 2014 vyškolila více než 1000 lékařů ve Francii a 1000 lékařů v ostatních zemích. Škola udržuje partnerské vztahy s více než 10 lékařskými a farmaceutickými fakultami nejen ve Francii, ale i ve světě (Tunisko, Rumunsko, Španělsko, Maďarsko), v budoucnu by se součástí projektu vzdělávání měly stát i země jako Indie, Brazílie či Kolumbie.
„CEDH poskytuje odborníkům moderní a vysoce kvalitní vzdělávání, jehož součástí je osobní přístup, v poslední době umožňujeme zájemcům o homeopatickou léčbu také studium formou e-learningu. Usilujeme o to, aby se homeopatie coby léčebná metoda stala běžnou součástí terapeutických postupů současné medicíny, stejně jako psychoterapie nebo chirurgie,“ uvedl ředitel CEDH dr. Antoine Demonceaux. Zároveň zdůraznil, že s ohledem na zachování kvality léčebné péče škola vzdělává pouze lékaře a farmaceuty.

Homeopatie v pediatrii

Mezi lékaře nejčastěji předepisující homeopatii patří pediatři a rodinní lékaři, největší procento pacientů užívajících homeopatické léky pak představují děti. Důvodem je zejména šetrnost a bezpečnost této komplementární léčebné metody. To je také důvodem, proč se letošní kongres zaměřil právě na oblast pediatrické homeopatické léčby. Přednášející prezentovali své zkušenosti s touto léčbou u dětí a předali poselství o tom, že homeopatii lze využít nejen při běžných dětských onemocněních, ale i podpůrně u závažných a chronických patologií.
U řady patologických stavů homeopatie zlepšuje kvalitu života pacientů, zmírňuje symptomatologii, snižuje spotřebu alopatických léků, mnohdy zkracuje délku trvání nemoci a zlepšuje její průběh. „Z naší pediatrické praxe známe případy, kdy děti v zimním období užívají i několikerá antibiotika. To není dobré ani pro dítě, ani s ohledem na nárůst preskripce antimikrobiální léčby a stoupající antibiotickou rezistenci. Homeopatie může mimo jiné redukovat potřebu preskripce antibiotik,“ uvedl dr. Demonceaux.

I pro závažnější onemocnění

Onemocnění z ORL oblasti, pneumologie, dermatologie či alergologie patří asi k nejčastějším indikacím homeopatik, lékaři-homeopaté se však snaží začlenit homeopatický přístup i do těžších patologií. Dobré zkušenosti s podpůrnou homeopatickou léčbou jsou u pacientů s bolestmi, ať už se jedná o sportovní medicínu, revmatologii či oblast onkologie. U onkologických pacientů pomáhá homeopatie zvládat vedlejší účinky chemo- a radioterapie.
V rámci kongresu dále diskutovali odborníci o tom, jaké místo zaujímá homeopatie v oborech, jako je neurologie, endokrinologie, revmatologie či resuscitace, a prezentovali zajímavé kazuistiky a studie ze svých oborů. Z pestrého programu jmenujme přednášku hodnotící efekt homeopatie v léčbě Crohnovy nemoci (dr. Saillard, Francie), prezentovanou studii prokazující příznivý účinek homeopatie u autistických dětí (dr. Arjounová, Tunisko), představení průběhu klinických případů se závažnou patologií českými lékařkami (MUDr. Formánková, MUDr. Koželuhová, MUDr. Váňová), přednášku věnující se léčbě tiků a hyperaktivity u dětí (dr. Foldi, Maďarsko) či sdělení zaměřené na zkušenosti s homeopatickým a psychoterapeutickým doprovázením dětí s onkologickým onemocněním (dr. Limam, Tunisko). Jako zásadní přitom přednášející vyzdvihli potřebu individuálního přístupu k pacientovi i multioborové spolupráce.

Odpovědnost výrobce

Účastníci z řad médií byli seznámeni také s procesem výroby homeopatických léků. O kvalitě vyráběných homeopatických léčiv ujistila přítomné generální ředitelka Laboratoří Boiron Valérie Poinsotová. Tato společnost je největším výrobcem homeopatických přípravků – obchoduje s více než 200 léky v 60 zemích světa. „Náš výrobní systém umožňuje propojit tradiční výrobu homeopatických léčiv s moderními technologiemi. Velká důležitost je přikládána jak výběru původních surovin – například rostliny se sklízí v jejich přirozeném prostředí v dostupné vzdálenosti od výrobních závodů, dále dbáme na to, aby neobsahovaly pesticidy a kovy – tak jejich zpracování. Na kvalitu výroby u nás dohlíží 60 zaměstnanců a ročně provádíme 30 000 kontrol,“ řekla Valérie Poinsotová.

Homeopatie v číslech

V České republice: • 2000 lékařů používá homeopatické léky ve své každodenní praxi, • 1/3 Čechů již někdy používala homeopatické léky pro sebe či pro své příbuzné, • 72 % Čechů sdílí názor, že je homeopatie účinná.
Ve Francii: • 61 % praktických lékařů používá homeopatické léky při léčbě svých pacientů, • 56 % Francouzů používá homeopatické léky, • 22 000 lékáren ve Francii a 400 nemocnic vydává homeopatické léky. Ve světě: • 400 tisíc odborníků ve zdravotnictví předepisuje homeopatické léky, • 53 % Poláků, 44 % Belgičanů a 32 % Španělů užívá homeopatické léky.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?