„Dokáži si to jen stěží představit. V onkologickém ústavu se těžko někdo narodí,“ řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula. Brněnský ústav v hodnocení šestnácti nemocnic obsadil jedenáctou příčku, vyhrál Ústav péče o matku a dítě v Praze.
Zástupce ředitele Úrazové nemocnice Petr Svoboda nechtěl bez znalostí, jakým metodickým postupem bylo pořadí sestaveno, poslední příčku Úrazové nemocnice komentovat. ¨
„Srovnání porodnice, kde nejsou prakticky žádná úmrtí, a nemocnice, která přijímá pacienty v kritickém stavu, je přinejmenším zvláštní,“ podivil se Svoboda.
Poslední příčka v žebříčku podle něj neznamená, že nemocnice poskytuje špatnou péči.
„Není to poslední ze dvou set nemocnic v republice, ale jen poslední na žebříčku hodnocených,“ dodal Svoboda.
Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Jany Kocové mělo hodnocení šedesát kritérií a srovnalo padesát diagnóz, které pokrývají až sedmdesát procent péče v daném zdravotnickém zařízení. Za špatné výsledky hrozí ministr Rath ředitelům sankcemi a odvoláním z funkcí.
Mezi pražské ústavy se na špičku žebříčku vtěsnala nemocnice U svaté Anny. „Druhé místo nás potěšilo, i když nevím, z jakých parametrů žebříček vyšel,“ uvedl její ředitel Roman Kraus.
To, že za kladným hodnocením stojí současný náměstek ministra a bývalý ředitel nemocnice Michal Pohanka, mluvčí ministra Kocová odmítla.
„Nikomu se nenadržovalo, žebříček vyšel z dat za první pololetí loňského roku,“ uvedla mluvčí.
Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Bohunice Jana Buriana musí jednání s ministrem vyjít ze zprávy o hospodaření nemocnice.
„Jsou v ní zařazeny například počty úmrtí nebo průměrná doba ošetření. Otázky pana ministra jistě zodpovím,“ tvrdil Burian.
Gábina Peringerová, Brněnský deník