Potíže s koktavostí mohou mít až čtyři procenta dětí a mladých lidí, u dospělých se vyzráním nervové soustavy počet snižuje na zhruba jedno až dvě procenta v populaci.
„Vady plynulosti řeči jsou propojené s disbalančními problémy. Tělo bývá obvykle jednostranně přetížené a člověk je neustále ve stresu. Důsledkem toho může mít vadné držení těla i například psychické problémy,“ uvedla internistka Hana Kubešová.
Na druhou stranu výsledky studie ukázaly, že lidé s vadami řeči se více při komunikaci namáhají. Některé jejich svaly pracují víceméně celou dobu, po kterou jsou vzhůru a díky tomu mají nižší hodnoty krevního tlaku i cholesterolu, než ostatní.
Podle odborníků je dobré začít řešit vady řeči co nejdříve. „Koktavost se obvykle projeví kolem třetího roku věku. Může to být náhle, například po nějaké události, nebo i plíživě. Potíže se potom mohou vracet či zhoršovat každé tři roky až do dospělosti,“ řekla Kejklíčková. Zdůraznila, že rodiče by s dítětem, u kterého se zjistí vady řeči, měli navštívit co nejdříve odborníka.
Při koktání je podle specialistů důležité, aby dítě mělo klidový režim a cítilo se co nejméně stresovaně. Na léčbě spolupracují logopedové, neurologové, foniatři, internisté a další odborníci. „Důležitá je také rehabilitace, která pomůže uvolnit přetížené svaly,“ podotkla Kejklíčková. Klinikou Logo projde podle ní několik stovek lidí denně, k dispozici jim jsou lékaři všech potřebných odborností. Koktavost lze odbornou péčí částečně vykompenzovat.