Havířov protestuje proti prodeji zdravotních středisek
Krajský úřad ujišťuje, že žádný katastrofický scénář nehrozí.
Podle havířovských radních je nyní v nejistotě 47 lékařů, zdravotní sestry a další personál, kteří pracují v najatých prostorách zdravotních středisek. „Privatizace zdravotních středisek se táhne 13 let. Tehdy to byl majetek státu, který nájemníky upřednostňoval. Po celou dobu jsme opakovaně tvrdili, že o privatizaci máme zájem. Teď se k nám kraj zachoval takto zákeřně,“ upozornil lékař Rostislav Graňák.
Za doktory se postavilo vedení města. „Vyjadřujeme podiv nad rozhodnutím Rady Moravskoslezského kraje o způsobu privatizace zdravotních středisek kraje v Havířově formou prodeje za nejvyšší nabídnutou cenu. O chystané privatizaci nebyly orgány města informovány stejně jako nynější nájemci,“ napsali ve svém prohlášení radní.
Ti v něm dále upozorňují na možné následky neuvážené privatizace zdravotních středisek, které by mohly vést k rušení ordinací či jejich přestěhování do vzdálených míst a tím k výraznému snížení dostupnosti základní i odborné zdravotní péče pro obyvatele Havířova.
Podmínku do budoucna, že padesát procent objektu středisek zůstane sloužit pro zdravotnictví, považují za nedostatečnou. „Jsme přesvědčeni, že zdravotní střediska v Havířově by měla nadále sloužit převážně pro potřeby zdravotnictví ve prospěch pacientů, tedy občanů města,“ upozornili radní.
Mluvčí krajského úřadu Šárka Swiderová Právu řekla, že nechtějí lékaře odnikud vyhazovat. „V současné době se o střediska stará havířovská nemocnice. Ta dostala pokyn, aby s lékaři, kteří jsou v nájmu, uzavřela smlouvy na dobu neurčitou. Ty pak přejdou na nového vlastníka,“ uvedla Swiderová. Podle ní Havířov nepožádal krajský úřad, aby mu střediska převedl za korunu. „Ústní nabídku představitelé města dostali,“ tvrdí mluvčí hejtmanství.
Podle ní střediska prodávají kvůli tomu, že se snaží od nemocnice oddělit všechny další činnosti. „Se svým majetkem se snažíme dobře hospodařit,“ doplnila.
Právo