DĚČÍN - Na Děčínsku loni onemocnělo klíšťovou encefalitidou 11 lidí a lymskou boreliózou 129. Letní sezóna nicméně teprve začíná a díky koridoru Labe patří i Děčínsko, a především pak jeho jižní části, k rizikovým oblastem republiky.
„Uskutečněný průzkum na původce klíšťové encefalitidy prokázal, že s infikovanými klíšťaty se mohou lidé na Děčínsku setkat především v lokalitách Velkého Chlumu a Chmelného vrchu,“ pokračuje dr. Kasalová. „To ale neznamená, že by se s infikovaným klíštětem nemohli setkat kdekoliv jinde.“
Příznaky klíšťového zánětu mozkových blan, nastupují po deseti nebo čtrnácti dnech, jsou podobné začínající chřipce. Po jejich zdánlivém ústupu ale opětovně u nemocného dojde ke zvýšení teplot a mohou se u něho projevit i první symptomy neurologické, například v podobě obrny.
Lymská borelióza se nejčastěji projevuje jako onemocnění kůže, a to přesně v místě přisátí. Střed postiženého místa bývá bílý, k okrajům kůže rudne. „Určení správné diagnózy je opravdu velmi svízelné a mnohdy se na pravého původce obtíží pacienta přijde až po týdnech či měsících,“ konstatuje dr. Kasalová a dodává, že nebezpečnost viru lymské boreliózy spočívá i v tom, že může napadnout kterýkoliv orgán v lidském těle.
Způsoby prevence a odstranění přisátého klíštěte jsou už notoricky známé. Lidé by se měli prohlédnout vždy po pobytu v přírodě. U malých dětí je nutné zkontrolovat i pokožku hlavy. Klíšťata se totiž vyskytují většinou v travním porostu do výšky přibližně jednoho a půl metru. Účinné je i očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkovací látku proti lymské borelióze ale odborníci ještě nevyvinuli.
JAROMÍR KULHÁNEK, Děčínský deník, 5.6.2001