PRAHA - Slovenská reforma zdravotnictví a její dopad na lékaře i pacienty bude hlavním bodem odborného programu víkendového sjezdu České lékařské komory (ČLK). Do pražského hotelu Pyramida se tento víkend sejdou delegáti lékařských sdružení z celé republiky.
„Slovenská reforma je trochu laboratoř, zajímá nás,“ řekl prezident ČLK David Rath. Do konce funkčního období mu zbývají dva roky.
Dá se však očekávat, že podobně jako na předchozích sjezdech vznese někdo z delegátů požadavek na jeho odstoupení.
O slovenské reformě bude českým lékařům přednášet prezident Slovenské lékařské komory Milan Dragula.
Podle Ratha slovenští politici, kterými se inspirují mnozí politici ODS, rozjeli ve světě neobvyklý experiment v oblasti zdravotnictví. Používají prvky a jejich kombinace, které v demokratických zemích okolo nejsou známé. Pro slovenské občany a lékaře je to podle Ratha velmi těžká zkouška.
„Pokud vím od slovenských kolegů lékařů, jsou z toho hluboce zdrceni,“ poznamenal Rath. ČLK má podle něj povinnost situaci na Slovensku sledovat a vyhodnotit.
„Pokud někdo se do tohoto nebezpečného experimentu pustil, je potřeba to popsat, aby při případných reformách a změnách se toho naši politici vystříhali a nedělali stejné chyby,“ řekl Rath.
Ze slovenské reformy oceňuje zavedení finanční spoluúčasti pacientů, to by podle Ratha stálo za diskusi i v Česku.
Za nebezpečnou naopak považuje privatizaci zdravotních pojišťoven a nemocnic a vytváření obchodních řetězců, kdy firma vlastní současně zdravotní pojišťovnu i nemocnici, a za péči tak platí sama sobě.
ČTK