Nová ministryně zdravotnictví Milada Emmerová výrazně zabodovala u lékařů svým nápadem zavést pro občany starší 18 let tzv. zdravotní knížky, kde by se zaznamenávaly všechny zdravotní údaje a pacient by je měl trvale k dispozici.
„Rozhodně je to dobrý nápad. Ne každý má internet a pro řadu lidí by právě taková knížka byla dobrým přehledem o užívání léků a i pro lékaře by byla určitým vodítkem,“ řekl Milan Kudyn, dětský lékař z Prahy.
„Myslím si ale, že by se knížky pro dospělé měly jmenovat stejně jako pro děti. Tedy Zdravotní a očkovací průkaz,“ řekl Kudyn.
Denní kontrola
Emmerová uvedla, že do knížky by se zapsala anamnéza, různá rizika, která pacient má, například alergie a další, a v podstatě vše, co se píše do chorobopisu.
Zároveň by se v knížce uvedla i všechna očkování pacienta, jeho krevní skupina a další informace, např. zda si přeje darovat své orgány po smrti nebo ne.
Pacient by měl knížku při sobě, mohl do ní kdykoli nahlédnout, a protože lékař by mu do ní zaznamenával způsob léčení i medikamenty, věděl by přesně, jak co užívat. Měl by vlastně denní kontrolu.
Navíc by pro lékaře knížka byla jakýmsi přehledem medikamentů, které pacient užívá.
Tím by se dalo nejen lékově ušetřit, protože mnohé medikamenty se vzájemně vylučují a pacient by je tedy neměl užívat, ale mohl by se tím i snížit počet užívaných léků.
Vždyť někteří mají doporučeno od různých lékařů i patnáct prášků denně. Emmerová se domnívá, že takový počet jim může ublížit, protože každý lék má určité vedlejší účinky.
ČSSD opět zvažuje i myšlenku léků nad 70 let zdarma. Lidovci jsou ale proti, a tak není jasné, zda nakonec v programovém prohlášení vlády se něco podobného objeví.
Pro je i lékařská komora
Zavedení zdravotních knížek podporuje i Česká lékařská komora. „Je to rozumné řešení,“ soudí její prezident David Rath. „Cena za výrobu knížky a její správu je zlomková proti moderním technologiím,“ soudí Rath.
Oponentem je naopak mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner. VZP již vložila do projektu internetové zdravotní knížky za tři roky 60 miliónů korun a registrovalo se 280 000 pojištěnců a 3600 lékařů.
„Je možné, že ve finále se setkáme u elektronického indikátoru,“ prohlásil Suttner. Podle něj občané Evropské unie budou mít základní informace o svém zdravotním stavu v čipu, který bude součástí připravované evropské karty zdravotního pojištění.
„To je sice hezké, ale ne každý bude mít doma čtečku, aby si přečetl, co mu lékař přesně předepsal, a podle toho léky užíval. Zvlášť u starších lidí je to nesmírně důležité. Proto nápad Emmerové, aby to měl každý černé na bílém před sebou, se mi zdá schůdnější, a hlavně rychlejší a lacinější,“ soudí pražský internista doktor Jakub Malý.
Myšlenku Emmerové podporuje i předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek.
„Internet má čtvrtina lidí v ČR. Projekt čipových karet bude stát stamilióny, ne-li víc. Papírová knížka mnohem méně. Mnozí pacienti si doporučení lékaře nepamatují, protože jsou v ordinaci rozrušeni. Budou-li to mít v knížce, doma si to klidně přečtou,“ soudí Kubek, ale dodává, že pro lékaře to bude práce navíc, a je třeba vyřešit, kdo jim ji zaplatí.
„Také by měla být povinnost, aby pacient tuto knížku vždy nosil, když jde k lékaři,“ dodal Kubek.
Václav Pergl , Právo