Poprvé ji provedli 30. dubna mezi matkou a dcerou, obě ženy jsou v pořádku. Novinářům to řekli zástupci IKEM a motolské nemocnice.
Transplantace dělohy může pomoci ženám, které se narodily bez tohoto orgánu či o něj kvůli nemoci přišly. Dá jim šanci mít vlastní dítě. V Česku by mohlo být v budoucnu 2000 až 4000 pacientek.
Nyní poprvé čeští lékaři transplantovali dělohu třicetileté Janě. Dárkyní byla její třiapadesátiletá matka Marta. Dva týdny po operaci, která trvala asi 16 hodin, se obě ženy cítí velmi dobře. Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík o provedené operaci mluví jako „o první vlaštovce, která dělá jaro“.
Experti už mají připravenu studii, v níž chtějí provést 20 zákroků. Polovina pacientek by měla dostat orgán od živé dárkyně, polovina od zemřelé. „Bude to druhá studie na světě a první, která porovná transplantace od živých a mrtvých dárkyň. Jak známe své lékaře, věřím, že laťku (první studie) přeskočí,“ uvedl šéf IKEM Aleš Herman.
První studii provedli lékaři ve Švédsku v letech 2012 a 2013. Transplantovali dělohu od živých dárkyň celkem devíti ženám. Dosud se narodilo pět dětí, dvě pacientky zvažují nyní druhého potomka.
Příprava na český projekt trvala čtyři roky. Čeští lékaři spolupracovali se švédskými experty. Jejich práci nechtějí opakovat, ale posunout dál. Oslovili sto pacientek. Z nich postupně vybrali dvě desítky, které by se do studie mohly zapojit. Musejí ale splňovat zdravotní i jiná kritéria. U první desítky se dokončují testy.
„U řady pacientek jsme velmi blízko. Nelze vyloučit, že další (transplantace) bude za týden, měsíc, čtvrt roku,“ řekl ČTK přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.
Podle něj se ženy, které už mají žijící dárkyni, chystají na operaci. Ostatní pacientky se zařazují na čekací listinu. Transplantace by mohly skončit do dvou či tří let, řekl Froněk. Celá studie ale podle něj může trvat i deset let, dokud se nenarodí ženám po transplantaci děti.
Zákrok je zatím experiment. Studie má také nastavit postup. „Je možné, že některé kroky budeme moci vynechat a některé přibudou. Sledujeme detailně finance, aby i jedna z odpovědí byla, kolik takový výkon stojí, a tím pádem zda je i z pohledu finančního reprodukovatelný,“ dodal Froněk. Cenu nynějšího zákroku ale neupřesnil.
První transplantace dělohy na světě se odehrála v roce 2000 v Saúdské Arábii. Byl to jednorázový zákrok. O rok později si ho vyzkoušeli lékaři v Turecku. Letos ho provedli také experti v USA.