Pardubický kraj navrhuje řízení pěti nemocnic jako jednoho subjektu s jedním představenstvem a jednou dozorčí radou. V některých oborech plánuje provést jinou alokaci (rozmístění) zdravotní péče v kraji. Litomyšlskou nemocnici čeká alokace akutní lůžkové péče v základních oborech dětského lékařství a porodnictví. Chrudimská a Orlickoústecká nemocnice pravděpodobně přijdou o lůžkovou neurologii. Svitavská nemocnice patrně nebude provozovat samostatná oddělení ORL a urologie.
V připravované restrukturalizaci péče se podle lékařů ve skutečnosti jedná o její redukci. V praxi to znamená, že bychom jezdili např. s bolestmi zad do Pardubic, což může být záležitost na celý den, zejména pro pacienty z okrajových částí kraje.
Lékaři si dovedou představit omezení počtu lůžek na jednotlivých odděleních, nikoliv rušení celých oddělení. Nová koncepce, pokud bude schválena, zamezí vzdělávání nových lékařů, což povede v podstatě k jedinému výsledku – zavírání celých oddělení.
Sloučení nemocnic do holdingu v sousedním Královéhradeckém kraji přineslo značné problémy. V lednu t.r. bylo v tisku zveřejněno, že bývalí manažeři Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje čelí nařčení, že si vylepšovali úřednické platy na úkor nemocnic, které musely dráž kupovat materiál. Z nemocnic nejspíš zbytečně odtékalo až několik milionů korun ročně.
Drastické omezování zdravotní péče v České Republice není nutné. Kromě krachujících států, jediná ČR z ostatních členských zemí EU přistoupila v letošním roce ke snížení výdajů na zdravotnictví, přestože hospodářská situace u nás není tak dramatická.
MUDr. Jaroslav Krsička, předseda MO a krajský koordinátor LOKSČL, Orlickoústecká nemocnice, a.s.