Zdravotníci padli do rukou ozbrojenců organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která je napojena na teroristickou síť Al-Káida.
Damašek MSF nepovolil v Sýrii pracovat, organizace už je ale zastoupena právě v oblastech držených opozicí. Její lékaři pracují v šesti tamních nemocnicích a na čtyřech klinikách. Operuje také z okolních zemí a pomáhá jejich prostřednictvím více než 20 nemocnicím a 50 klinikám v Sýrii. Poskytuje jim zdravotnický materiál a léky.
Syrský konflikt trvá už téměř tři roky. Na kontě má kolem 120.000 mrtvých a miliony uprchlíků. Od března 2011, kdy konflikt začal, v Sýrii podle bilance OSN zahynulo i 12 pracovníků OSN a 32 členů či dobrovolníků syrského Červeného půlměsíce. Dalších 21 zaměstnanců OSN je ve vězení.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).