Nemocnice tento výkon nově nabídne pacientkám.
Po měsíci od operace se paní Zdena z Brna, která ji podstoupila, cítí dobře. Díky tomu, že se tým chirurgů rozhodl spojit oba zákroky do jedné operace, se zkrátila doba léčby zhruba o třetinu. Žena ani nemusela podstupovat radioterapii.
Lékaři zákrok navrhli, když při preventivním mamografickém vyšetření zjistili, že má pacientka v prsu nádor. Podrobné genetické vyšetření ukázalo, že jde o takovou mutaci genu, u níž je až 85procentní riziko vzniku rakoviny prsu a 20procentní riziko rakoviny vaječníků. Pokud by tedy chirurgové odstranili žlázy jen z nemocného prsu, hrozilo by, že se bujení časem objeví v druhém prsu, anebo na vaječnících.
V těchto případech se dosud postupovalo tak, že pacientka podstoupila dvě operace. Při prvním zákroku jí lékaři odebrali prsní žlázy a plastičtí chirurgové jí upravili prsa. Při druhém výkonu pak gynekologové odstraňovali vaječníky a vejcovody.
Tým chirurgů z brněnské fakultní nemocnice se rozhodl oba výkony provést v jednom okamžiku, kdy pacientku operovalo pět lékařů a dva operační týmy. „Zjištění, že jsem nemocná, bylo hrozné. Změnilo mi to život. Říkala jsem si, proč právě já? Po měsíci od výkonu se cítím velmi dobře,“ řekla ČTK pacientka.