Přístrojů, které jsou schopné takového vyšetření, je podle lékaře Petra Kaly asi sedm na světě. V Brně chtějí odborníci dělat asi 30 podobných vyšetření ročně.
„Ta technologie je známá tři roky, ale kombinace intravaskulárního ultrazvuku a spektroskopie je unikátní. Ultrazvuk umožní pohled to tepen a spektroskopie zase přítomnost lipidových plátů,“ řekl novinářům kardiolog Petr Kala, který na vyšetření spolupracoval. Podle stavu tepen potom lékaři posoudí další postup při léčbě, například zavedením výztuže tepny v místě, kde je tukem zúžená, případně operaci.
Podle Kaly mají infarkt nejčastěji lidé kolem 63. nebo 64. roku věku. Kardiovaskulární choroby patří mezi ty, na které lidé umírají nejvíce. „Toto nové vyšetření neřekne, zda bude mít pacient infarkt, ale kdy ho bude mít,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.
První pacient podrobený vyšetření byl jednačtyřicetiletý muž z Brna s akutním infarktem myokardu. Bezprostředně po zákroku byl schopen hovořit a odpovídat na dotazy. „Bylo to bezbolestné. Nyní budu možná ještě pár dní v nemocnici, potom měsíc klidového režimu a potom se zřejmě budu moci vrátit do normálního života,“ uvedl.
Zákrok sledovalo v přímém přenosu na 150 kardiologů z různých zemí, kteří mají v těchto dnech v Brně setkání. Lékaři s nimi přímo ze sálu konzultovali postupy a možnosti léčby.