Pomocí metody lze podat léky přímo do místa postižení, což je nejúčinnější, informoval ČTK Robert Rapčan, lékař z kliniky EuroPainClinics, která epiduroskopii provedla. Klinika je součástí Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a funguje od března.
Metodu dosud používala jen pražská klinika EuroPainClinics. „Epiduroskopie je unikátní metoda umožňující snímání kamerou v páteřním kanálu a aplikaci léčiv přímo do místa postižení. Žádné jiné zdravotnické zařízení ji dosud neprovozuje, ačkoliv v západních zemích už je rozšířená,“ sdělil Rapčan.
Jeho slova potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Šárka Urbánková. „Epiduroskopie je poměrně nová technika, při které lékař používá velmi tenký endoskop. Tímto přístrojem nedisponujeme, a proto ji nemůžeme provádět,“ řekla ČTK Urbánková s tím, že metoda slouží k úlevě od bolesti.
„Díky epiduroskopii máme možnost během jednoho zákroku pacienta vyšetřit a rovnou aplikovat léky, které mu pomohou od bolesti. Pacient se tak nemusí objednávat na další zákrok a léčba je šetrnější a rychlejší,“ vysvětlil Rapčan.
Epiduroskopie tak pomáhá léčit chronické bolesti zad, které byly dlouho neřešitelným problémem. Chronická bolest je spojená s poškozením nervů nebo poraněním a bez odborné pomoci neodezní, jako tomu bývá u akutních bolestí.
Klinika EuroPainClinics, která se zaměřuje na léčbu chronických bolestí, funguje v Nemocnici Milosrdných bratří (NMB) od března. Ředitel NMB Josef Drbal si její otevření chválí a hodlá s klinikou spolupracovat. „Klinika byla už podle referencí prestižním pracovištěm na řešení bolesti včetně intervence na centrálním nervovém systému. Jejím působením v naší nemocnici doplníme spektrum služeb, což je prospěšné pro pacienty,“ uvedl Drbal.