Čtyřkilogramové dítě bylo nejmladším pacientem v Česku, u kterého takovou operaci provedli. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí IKEM Šárka Nevoralová. Játra nemocnice transplantuje od roku 1995, ve stejném roce byla i první operace dětského pacienta.
Miminko, které dostalo 13. dubna nová játra, trpělo takzvanou biliární atrézií. Nevyvinuly se mu žlučové cesty, což ho ohrožovalo na životě kvůli riziku selhání jater. „Transplantaci jater jsme u našeho historicky nejmladšího pacienta udělali metodou splitu jater. Zvolili jsme tento postup, protože tak malý štěp bychom jinak pravděpodobně nezajistili,“ vysvětlil zástupce přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEM Libor Janoušek, který operační tým vedl.
Operace trvala pět hodin. Lékaři museli pro játra vytvořit i nové cévní zásobení. „Velikosti všech cévních a žlučových struktur jsou u takto malých dětí v řádech milimetrů,“ uvedl. Lékaři tak museli používat lupové brýle a speciální mikroskop.
„V současné době, čtvrt roku od zákroku, se operované dítě vyvíjí stejně jako ostatní vrstevníci a nemusí ani držet žádnou speciální dietu,“ doplnil zástupce přednosty.
V IKEM transplantovali za 22 let játra v téměř 1500 případech, z toho u 113 dětí. Od roku 1998 se tam operují i děti mladší tří let. Nejčastěji se játra transplantují zejména dětem s vrozenými vadami žlučových cest.
V loňském roce to bylo v celém Česku podle Koordinačního střediska transplantací 179 operací, nejvíce právě v IKEM. Všech transplantací bylo celkem 808, což je o 15 více než o rok dříve. Orgány získali od 262 zemřelých a 49 žijících dárců. Nejčastěji šlo o transplantace ledvin (458), následovala játra (179), srdce (78) a plíce (42).