Přední iráčtí lékaři na nedělní konferenci kritizovali amerického správce v Iráku Paula Bremera za to, že situace v zemi je nadále zoufalá. Konference se účastnili „Pořád jen slibují. Ale od příchodu Američanů se ve zdravotnictví nic nezměnilo,“ řekla agentuře AFP radioložka Shaemaa al Hialilová z Bagdádu.
„Nemocnice jsou staré, mají nedostatek přístrojů a přitom počet pacientů neustále roste. Poukazujeme na tyto problémy, píšeme stížnosti na ministerstvo zdravotnictví a čekáme,“ poznamenala lékařka.
Prudký nárůst počtu onkologických pacientů
Odborníci upozorňují na výrazný nárůst nových pacientů, kteří trpí rakovinou.
Onkolog Ahlam Hadi uvedl, že zatímco v roce 1990 bylo v bagdádském Centru pro radiologii a nukleární mediícnu hlášeno 6000 případů ročně, nyní přibývá každý rok kolem 10 tisíc onkologických pacientů. Podle Hadiho jde o přímý důsledek Války v Zálivu a dopadu mezinárodního embarga, které trvalo třináct let.
Podobně alarmující jsou také zprávy z iráckých porodnic – novorozenecká úmrtnost se pohybuje kolem 1.8:10 u dětí do pěti let věku je úmrtnost 1.31:10.
Americký správce Iráku Paul Bremer na svou obranu uvedl, že vláda ve Washingtonu uvolnila stovky milionů dolarů na zdravotnické vybavení v Iráku a od konce války zvýšila dodávky léků z 300 tun na více než 12 tisíc tun léčiv.
Američtí lékaři, kteří se nedělní konference účastnili, uvdli, že udělají vše co bude v jejich silách, aby se irácké zdravotnictví dostalo ze současné krize.
„Nejsem si jist, že v Iráku funguje veřejné zdravotnictví,“ uvedl profesor Timothy Albertson z Kalifornie.
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz