PLZEŇ - Lékaři v plzeňské fakultní nemocnici poprvé v České republice použili nový druh implantátu přiartroskopické operaci ramene a kolene.
Artroskopické operace patří mezi moderní, málo invazivní metody řešení nejen
sportovních úrazů. Lékaři je v Plzni používají například k nápravě přetrhaných vazů v koleni nebo při dislokovaném rameni.
Nový implantát, takzvaná kotvička, dokáže přichytit odtrženou část tkáně ke hraně kloubní jamky.
Při prvních třech artroskopických operacích s tímto implantátem se v Plzni sešli odborníci sportovní ortopedie z Čech a USA, řekl dnes ČTK specialista plzeňské fakultní nemocnice Petr Nepraš.
Setkání sám inicioval. V době výluky NHL je totiž koordinátorem zdravotní péče o hráče NHL v Evropě.
Při dnešních operacích si vyměňoval zkušenosti s lékaři z Centra sportovní
medicíny v Pittsburghu a zároveň lékaři klubu Pittsburgh Penguins
Markem Rodoskym a Charlesem Burkem.
„V Pittsburghu už tento implantát používáme. Jeho výhoda
spočívá v unikátním tvaru, který nejenom umožňuje ortopedovi větší pohodlí při operaci, ale především zaručuje vysokou pevnost fixace a spolehlivost,“ vysvětlil Rodosky. Výhodou implantátu je podle něj i to, že není z kovu.
Artroskopická operace, při níž lékaři opravují poškozenou tkáň pomocí sondy a miniaturní kamery, je k pacientovi šetrnější a umožňuje jeho rychlejší rekonvalescenci.
Je to žádoucí například právě u vrcholových sportovců. „Považuji za velmi
důležité komunikovat v užším plénu s dalšími odborníky a sdílet zkušenosti tak, abychom byli schopni neustále se zlepšovat a zefektivňovat léčbu jak z pohledu pacienta, tak z pohledu nemocnice,“ říká Nepraš. Ve fakultní nemocnici v Plzni se ročně provede na 350 rekonstrukčních artroskopií.
Nepraš se loni stal na základě pověření vedení asociace lékařů NHL vůbec prvním koordinátorem zdravotní péče pro všechny hráče NHL v Evropě.
Nyní pobývá podle něj v Česku asi 60 hráčů NHL a v celé Evropě kolem 250. „Zatím jsme provedli ošetření asi 35 hráčů,“ dodal Nepraš.
(ctk), Lada Pešková