Lékaři v Plzni provedli unikátní operaci nádorů jater

21. 6. 2013 8:03
přidejte názor
Autor: Redakce
Unikátní léčebný zákrok provedli tento týden u pacientů s nádory jater lékaři Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice v Plzni. Jako první ve střední Evropě uskutečnili takzvanou radioembolizaci jaterních nádorů. Radioaktivní látka se při zákroku vpraví přímo do nádoru a zničí jej.


Nová metoda je nákladná, otevírá ale možnost léčby i u pacientů, u nichž jiné metody nepřipadají v úvahu, řekla ČTK mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Plzeňská klinika zobrazovacích metod je jediné pracoviště v ČR, které je schopné technicky i personálně tento výkon provést na jednom místě.

Radioembolizace spočívá v podání skleněných mikrokuliček, které obsahují radioaktivní prvek ytrium 90, do jaterních tepen speciálním mikrokatétrem. „Léčba je založena na principu, kdy radioaktivní částice jsou zaneseny krví přímo do nádorové tkáně, která je následně zničena zářením s doletem jen dva až tři milimetry,“ popsala. Radioaktivní látka působí jen v dobře prokrvené nádorové tkáni a na ostatní tkáně těla nemá účinek. Tímto způsobem je možné cíleně ozářit nádorovou tkáň primárních nádorů jater i jaterních metastáz, a omezit tak ozáření ostatních tkání.

Lékaři Petr Duras a Jiří Ferda operovali dva pacienty s metastázami z nádoru tlustého střeva do jater. Výkon provedl lékařský tým na angiografickém sále. Doprovázela ho mimořádná bezpečnostní opatření a předcházela mu logisticky komplikovaná příprava zahrnující speciální vyšetření prokrvení jater a metabolismu jaterního nádoru, řekla mluvčí.

Radioembolizace jaterních nádorů jsou podle ní velmi nákladné. „V současnosti je financování těchto výkonů možné pouze na základě dohody mezi pacientem a pojišťovnou. Úhrada ze strany zdravotních pojišťoven není ještě zcela dořešena a předpokládáme, že další jednání budou pokračovat,“ dodala.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?