Lékaři z Brna zavádějí léčbu dětské epilepsie pomocí diety

13. 11. 2012 8:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Lékaři z Fakultní nemocnice Brno zavádějí léčbu dětské epilepsie pomocí speciální ketogenní diety. Jídelníček je postavený na vysokém příjmu tuků, normálním příjmu bílkovin a velmi nízkém příjmu cukrů.

Díky jídlu se změní vnitřní prostředí pacientova organismu, což potlačí epileptické záchvaty. Dieta je vhodná hlavně pro děti, kterým nepomáhají léky. Takových je asi 30 až 40 procent, uvedla primářka neurologické kliniky Hana Ošlejšková.

Epilepsie je podle ní velmi různorodá nemoc. Každý pacient má jiné příčiny vzniku, jinou prognózu a zabírají různé způsoby léčby. Lékaři mohou pacientům podávat léky, operovat je nebo zamezit záchvatům pomocí stimulace bloudivého nervu. Časté záchvaty jsou nežádoucí, protože poškozují mozek dítěte, mohou zastavit jeho vývoj a způsobit poruchy chování.

Dieta se hodí pro určitý typ pacientů, kterým nezabírají léky a nedají se operovat. „Změna stravy dostane člověka do takzvané ketózy, kdy jsou produkované ketolátky, což je v podstatě potrava pro mozek. To působí na potlačení záchvatů,“ uvedla primářka.

Lékaři na Klinice dětské neurologie prokázali, že dieta zabírá a nyní ji chtějí nabízet jako jeden ze způsobů léčby. „Změna jídelníčku je náročná pro rodinu i okolí pacientů a nehodí se pro všechny,“ řekla Ošlejšková. Děti musí projít výběrem, aby lékaři zjistili, zda pacientům dieta neuškodí.

Četnost epilepsie v dětské populaci je jedno až tři procenta. V ČR žije asi 70.000 lidí s epilepsií, 20.000 až 30.000 z nich nezabírají léky. Zhruba 75 procent všech epilepsií má počátek v dětství. Klinika dětské neurologie při FN Brno se na léčbu epilepsie specializuje od roku 1981.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?