Lékaři zemí V4 budou 20. listopadu protestovat

30. 10. 2012 8:24
přidejte názor
Autor: Redakce
Nemocniční lékaři zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, chystají na 20. listopadu symbolický protest, chtějí až trojnásobek průměrného platu a zvýšení plateb pojišťoven.


Novinářům to řekli zástupci Lékařského odborového klubu Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Zároveň dnes předali ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) otevřený dopis, protože nesouhlasí s jeho reformou zdravotnictví.

Protest začne pět minut po dvanácté hodině v nemocnicích všech čtyř zemí. Má trvat asi půl hodiny a symbolickým motivem bude bílý plášť.

Akce má být posledním varováním pro vlády zemí V4. Odboráři do budoucna nevyloučili ani společné podání výpovědí.

„První společná akce lékařů zemí V4 nijak nenaruší provoz nemocnic. Půjde spíše o symbolický protest jímž chtějí lékaři upozornit na skutečnost, že se zdravotnictví jednotlivých zemí ubírají směrem, který jde zcela proti potřebám pacientů a který snižuje dostupnost i kvalitu lékařské péče,“ řekl předseda LOK-SČL Martin Engel.

Lékaři požadují odměňování zdravotníků v rozsahu 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi. V ČR je v nemocnicích 43.700 lékařských úvazků. Lékaři ve státních nemocnicích mají 57.687 korun měsíčně, v nemocnicích, které nemají tarify dané vládou, 55.514 korun.

Průměrná měsíční mzda v ČR byla loni 24.436 korun, příjmy lékařů se tak blížily jejímu 2,5násobku. V nemocnicích ČR měly letos stoupnout platy o deset procent, stouply o 6,25 procenta, a to jen ve státních nemocnicích. V krajích se lékaři a sestry více peněz nedočkali.

Dalším problémem jsou podle odborářů platby pojišťoven nemocnicím za jednotlivé úkony, které neodpovídají reálné hodnotě.

„Ministerstvo zdravotnictví postupně rezignuje na svou úlohu a veškeré praktické pravomoci přesunuje na pojišťovny. V praxi to znamená, že si pojišťovny budou samy určovat, jaké úkony budou z veřejného pojištění hradit a kolik za ně budou nemocnicím platit,“ obává se místopředseda LOK-SČL Miloš Voleman. „Postupně se bude víc a víc omezovat péče hrazená z pojištění a pro určité skupiny obyvatel se stane i základní zdravotní péče nedostupnou,“ dodal.

Protest by mohl podle odborářů překonat loňskou akci Děkujeme, odcházíme, v níž dala výpověď čtvrtina lékařů z nemocnic.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?