který je zároveň prezidentem České stomatologické komory.
Na dotaz, zda by pak její klienti museli u nich zaplatit péči v plné výši ze svého, Pekárek řekl: „Nemuseli. Zdravotních pojišťoven je v České republice víc.“
Pekárek informoval, že kdyby lékaři měli zpětně vracet peníze, pak by to postihlo více než polovinu všech zdravotnických zařízení. „Jsme přesvědčeni, že tento požadavek je v rozporu s dobrými mravy a je neoprávněný,“ řekl Pekárek.
Dodal, že 14. dubna by o tom měla jednat ekonomická komise správní rady VZP a do konce dubna ještě celá správní rada VZP.
„Je přece nemožné, abychom se nyní dověděli o tom, že máme vracet peníze vyplacené za péči, kterou jsme odvedli v roce 2002. A to na základě nějakého bodu jejich zdravotně pojistného plánu,“ řekl Pekárek.
Dodal, že totéž by pak mohla pojišťovna uplatnit i za rok 2003, a to považuje za naprosto nesmyslné.
„Pojišťovna nás vlastně nutí k menšímu výkonu práce a to by vedlo ke zhoršení dostupnosti zdravotní péče,“ soudí Pekárek. Pokud by VZP k tomuto kroku skutečně sáhla, pak koalice poskytne právní pomoc všem, na které by opatření dopadlo.
Ministryně zdravotnictví Marie Součková ale již dříve řekla, že nesouhlasí s tím, aby pojišťovna strhávala ambulantním lékařům zpětně peníze. Pekárek ji včera vyzval, aby jim tedy pomohla odstranit nesmyslný bod ze zdravotně pojistného plánu pojišťovny, o který se opírá a jenž by krácení peněz umožnil.
Václav Pergl, Právo