Podle výsledků loňského průzkumu v lékárnách se 51 procent dotázaných mylně domnívá, že antibiotika účinkují proti virům. Téměř třetina si myslí, že antibiotika jsou léky na chřipku a nachlazení.
Kampaň je zaměřena na dospělé pacienty i na rodiče dětských pacientů. „Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro dítě antibiotika vhodná a kdy by naopak mohla uškodit a jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou při užívání antibiotik potřebná,“ řekl ČTK mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.
Zdůraznil, že antibiotika působí jen na bakteriální infekce. Většinu nachlazení a chřipek působí viry, proti nim jsou neúčinná. Rozlišit původce umí jednoduchý test, který za pár okamžiků přímo v ordinaci lékaře ukáže, zda nemoc způsobily bakterie nebo viry.
Pokud lékař antibiotika předepíše, je nutno dodržet pokyny pro užívání. Většinou to znamená dobrat celé balení a nepřestat, i když se nemocnému po pár dnech uleví. Lék je nutno brát v daných intervalech, jen tak se udrží v těle jeho hladina pro boj s bakteriemi. Není správné užívat „zbytky“ z domácí lékárničky, každé antibiotikum působí jen na určité bakterie.
U některých lidí mohou způsobit antibiotika obtíže jako průjem či bolesti břicha, kůže bývá citlivější na sluneční záření. Všem problémům se pacient podle Krebse vyhne, když po dobu nemoci zůstane doma v posteli. Antibiotika se nemají kombinovat s mléčnými výrobky, omezují účinek léku. V těhotenství je možno brát penicilin, zakázány jsou tetracykliny, protože poškozují vývoj plodu.
Součástí osvětové kampaně v antibiotickém týdnu je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla antibiotika předepsána. Dotazník umožní srovnat názory českých pacientů s výsledky obdobného průzkumu v dalších zemích EU.
Loni se do akce zapojilo v ČR kolem 500 lékáren, tedy zhruba každá čtvrtá. Seznam lékáren zapojených letos do antibiotického týdne, stejně jako dotazníky a další materiály jsou na webu komory www.lekarnici.cz.