Lékárníci chtějí příští rok pevné ceny doplatků za léčiva

10. 11. 2014 8:26
přidejte názor
Autor: Redakce
Česká lékárnická komora(ČLnK) chce příští rok zajistit pevné ceny doplatků za léčiva na recept ve všech lékárnách. Je to jeden z hlavních úkolů komory pro příští rok, řekl ČTK po ukončení sjezdu České lékárnické komory v Benešově její prezident Lubomír Chudoba.


Jedním z témat sjezdu bylo i zpřístupnění léčiv z konopí také pacientům s některými kožními nemocemi a jejich hrazení zdravotními pojišťovnami.

Podle Chudoby nyní ani lékař, ani pacient neví, kolik se bude za lék doplácet, a informaci o ceně se dozví až v lékárně. „Ceny léků se mění neuvěřitelně průběžně a opravdu ve všech zemích, kde jsme si dělali průzkum v rámci Evropské unie, jsou pevné ceny léků na předpis. Takže víte, že tento lék stojí 100 korun a ve všech lékárnách stejně, nebo že budete doplácet třeba 30 korun za tento lék a zase ve všech lékárnách stejně,“ řekl ČTK Chudoba. Uvedl, že Česká lékárnická komora o tom bude od začátku příštího roku jednat s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami.

Dalším problémem je podle Chudoby nedostupnost některých léčiv na trhu v ČR, protože se vyvážejí za hranice, kde se prodávají za vyšší ceny. „Chceme, aby ta třetí novela zákona, která je připravena někdy na první pololetí příštího roku, už obsahovala zákaz reexportu ve vybraných případech,“ uvedl. Orgánem, který by měl na tento problém dohlížet, má být Státní ústav pro kontrolu léčiv.

„Měl by vyhodnocovat množství léků, které se na český trh dostává, na základě spotřeby bude vědět, kolik je ho spotřebováno, a včas by měl dát pokyn ministerstvu zdravotnictví, aby zakázalo například vývoz konkrétních léků,“ uvedl. Kvůli nízkým cenám léků v ČR a jejich distribuci do zahraničí podle něj některé výrobní firmy začaly omezovat dodávky léků do lékáren. „Chceme, aby léky, které jsou na předpis, měla možnost každá lékárna objednat,“ dodal.

Na sjezdu se diskutovalo také o distribuci léčebného konopí. „Klíčový bude zájem pacientů a podle mého názoru vzhledem k té ceně, dokud nebude alespoň částečně hrazen tento typ přípravku zdravotní pojišťovnou, o to lidi nebudou mít zájem,“ řekl ČTK Chudoba.

Konopí smějí předepisovat hlavně na chronickou neutišitelnou bolest onkologové, neurologové, revmatologové, psychiatři či infekcionisté. Mohou je psát také na uvolnění ztuhlého těla pacientům s roztroušenou sklerózou a na potlačení nechutenství u pacientů s rakovinou nebo AIDS. Podle lékárníků by měli mít možnost dostat konopí ve formě mastí také lidé s kožními nemocemi, jako je například lupénka.

„Tady jsou k mání přípravky, které nejsou léky, které se tváří jako léčebná kosmetika, ale jsou připravovány ne z léčebného konopí, ale z toho technického. Takže tam je úplně jiné složení. Klíčové podle mého názoru je, aby zdravotní pojišťovny alespoň vybraným pacientům tuto léčbu hradily, jinak o to zájem nebude,“ doplnil Chudoba.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?