Praha - kteří již nedostanou v lékárně levnější lék místo drahého, který mají na receptu. Výhrady k vyhláškám má podle něj i Česká lékárnická komora. Společně je objasní na dnešní tiskové konferenci.
První z vyhlášek se zabývá správnou lékárenskou praxí a je přílohou zákona o léčivu. Podle Šrouba omezuje pravomoci lékárníka, který už nebude moci dát pacientovi levnější generický lék, když nebude mít na skladě drahý originál, nebo nebude chtít pacient na dražší přípravek doplácet. Nebude mu moci dát ani slabší sílu tabletek, když nebude mít na skladě požadovanou sílu. Pacient tak bude obíhat lékárny a shánět, kde mají tabletky předepsané síly, říká Šroub.
Vyhláška také zavádí zásilkový a samoobslužný prodej. Šroub v tom vidí riziko zneužívání léků výrobci nelegálních drog. Zatímco nyní lékárník může odmítnout prodat lék s obsahem pseudoefedrinu zákazníkovi, který chce třeba 30 balení a vypadá „podezřele“, v zásilkovém prodeji tuto kontrolu už mít nebude.
Další vyhláška stanoví povinné vybavení lékáren a souvisí se zákonem o neziskovém zdravotnickém zařízení. Podle vyhlášky vzniká nový typ lékárny, výdejna o rozloze 24 metrů čtverečních, kde podle Šrouba nebude dostatek místa na expedici a ředění léčiv, ve vybavení nejsou předepsané například ani lékárenské váhy. Klasická lékárna má několik místností, takže jednotlivé činnosti, jako je výdej či příprava léků, může hygienicky oddělit.
ČTK