Se stanovením přísnějších pravidel a také změnou podmínek pro specifické výkony i fungování záchranné služby počítají celkem tři kodexy, které nahradí některé zastaralé zákony. Tento týden je schválila Poslanecká sněmovna v prvním čtení. Předložil je šéf rezortu Leoš Heger (TOP 09) v rámci druhého balíku klíčových změn českého zdravotnictví.
Pacienti získají více práv, hlavně na informace
Nejdůležitější je zákon o zdravotních službách, který vymezuje podmínky poskytování péče a její strukturu a zároveň také postavení státu a jednotlivých zdravotnických zařízení. Norma také rozšiřuje práva a povinnosti pacientů. Ti se stanou „rovnocennými účastníky procesu poskytování zdravotních služeb“.
Získají právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o službách, které jim mají být poskytnuty. V centrálním registru naleznou údaje o všech nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních.
Umělá oplodnění a změna pohlaví
Zákon o specifických zdravotních službách upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci žen, kastraci můžů, změnu pohlaví transsexuálů či ochranné léčení.
Reforma počítá například s tím, že o umělé oplodnění budou moci požádat i ženy v plodném věku do 55 let. Nyní ženám po padesátce kliniky takové zákroky dělají za „zavřenými dveřmi“. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech.
Záchranka přijede nejvýše do dvaceti minut
Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut nejvýše na dvacet minut. Předkladatelé ale - na rozdíl od opozice - tvrdí, že to dostupnost zdravotní péče nezhorší.
Záchranáři budou mít také možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, nemusí ji poskytnout. V zemi má zároveň vzniknout čtyřicet nových stanovišť záchranky.
Občanští demokraté chtějí normy ještě měnit
Přísnější pravidla, která budou po přijetí nového zákona o zdravotních službách garantovat kvalitu nemocnic, by se podle názoru ODS měla vztahovat na všechna zdravotnická zařízení, a ne jen na nově vzniklá. „Je potřeba, aby pacient v každém zařízení nalezl stejné podmínky,“ prohlásil poslanec Marek Šnajdr.
Strana chce prosadit také další změny, jako například možnost, aby Česká lékařská komora vstupovala do dokumentace pacientů. Sněmovní výbor pro zdravotnictví bude mít na projednání předloh čtyřicet dní místo obvyklých šedesáti. Ve druhém a závěrečném čtení by je mohla dolní komora parlamentu projednat na přelomu srpna a září. Platit mají od začátku příštího roku.