Léky a zdravotnické prostředky budou dražší

2. 1. 2013 8:04
přidejte názor
Autor: Redakce
Za některé léky a zdravotnické prostředky dají lidé letos víc. Bude také složitější dostat poukaz na lázně hrazené z pojištění. Naopak zlepšit se má ochrana před návykovými látkami. Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon, který zpřísní postihy za prodej alkoholu dětem a zakáže ho na tržištích. Připravuje se zákon, který od roku 2014 sjednotí podmínky pro fungování zdravotních pojišťoven, a také zákon, který změní fakultní nemocnice na univerzitní.


Zvýšení cen léků po růstu sazby DPH ze 14 na 15 procent se podle lékárnické komory dá očekávat jen u přípravků volně prodejných. U léků hrazených ze zdravotního pojištění totiž nový systém výpočtu úhrady zahrnuje i změny DPH, takže se o nárůst rovným dílem dělí pojišťovny s výrobci. Pro pacienty by se tedy doplatky měnit neměly.


SÚKL: Seznam léčiv nehrazených ze zdravotního pojištění k 1.1.2013


U volně prodejných léků se nárůst DPH může projevit u dražších přípravků, které stojí tisíce korun, a to v řádech desetikorun. Konkurenční boj ale povede většinu lékáren zřejmě k tomu, že rozdíl uhradí ze svého zisku.

U zdravotnických prostředků by změna mohla být pro pacienty patrnější. V sazbě 15 procent zůstanou krycí materiály, stomické pomůcky, zdravotnické prostředky pro diabetiky či zrakově a sluchově postižené. Ostatní prostředky postoupí do sazby 21 procent, takže platby mohou stoupnout.

„Stanovisko ministerstva zdravotnictví je nejednoznačné a netýká se všech zdravotnických prostředků. Proto výsledný seznam vytvářejí výrobci a distributoři, Lékárny ho dostanou až k 1. lednu 2013,“ řekl ČTK mluvčí komory Aleš Krebs.

Zásadní změny ve zdravotním pojištění by pacienti mohli pocítit od roku 2014 - celý rok 2013 má ministerstvo na přípravu legislativy. Ministr Leoš Heger (TOP 09) chce sjednotit podmínky pro pojišťovny a dát jim větší pravomoci. Budou zodpovědné za dostupnost sítě, maximální čekací doby na ošetření už ministr stanovil vyhláškou.

Ministr také chce, aby pojišťovny zveřejňovaly na internetu smlouvy s nemocnicemi, včetně úhrad za péči. Nemohlo by se pak podle něj stát, aby pojišťovny platily některým nemocnicím za péči víc než jiným.

Novinkou má být dvousložkové pojistné, výši jedné složky by stanovily samy pojišťovny. Lépe hospodařící ústavy by mohly pojistné snížit. Odbory plán odmítly. Pokud vláda dvousložkové pojistné schválí, tak prý špatné hospodaření pojišťoven budou s jejím souhlasem dotovat pacienti.

Správní rady by v čele měly mít, podobně jako nyní mají zdravotní pojišťovny, také univerzitní nemocnice. Rady by jmenovaly ředitele. Dostaly by se tak mimo vliv politiků, teď ředitele fakultních nemocnic jmenuje ministr. Mimo vliv politiků chtěl Heger dostat i pojišťovny, vláda mu ale vrátila návrh, aby v radách už nebyli zástupci politických stran.

Změnu v příštím roce pocítí i pacienti, kteří potřebují lázeňské léčení. Počet nemocí, se kterými se v lázních léčí na útraty veřejného zdravotního pojištění, klesne z 87 na 66. Komplexní lázeňská péče zůstane u vážných diagnóz jako mrtvice, pojišťovny zaplatí léčení i pobyt. Naopak přestanou hradit lázně po operaci žlučníku. Zkrátí se doba léčení na pojišťovnu ze čtyř týdnů na tři, u dětí se doba léčby nezmění.

Lázně varovaly, že vyhláška způsobí omezení počtu pacientů až o 30 procent. Pro některá lázeňská zařízení to prý může znamenat konec, v lázeňských regionech stoupne nezaměstnanost.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?