New York - Šlo by o první pokles od roku 2002.
Zisk Mercku se propadl
„Farmaceutický průmysl je rozhodně zdravý, ale teď jej čeká období útlumu. Vzhledem k tomu, že farmaceuti už dlouho nepřišli s opravdu převratným medikamentem, budou se s poklesem zisků potýkat nejméně do roku 2007,“ myslí si Patrick Kaser, analytik farmaceutického průmyslu u společnosti Brandywine Asset Management.
Poukázal především na to, že minimálně rok a půl budou trvat schvalovací procedury nových preparátů. Trend dokládají včera zveřejněné výsledky hospodaření americké společnosti Merck & Co. Firmě se propadl zisk o 59 procent na 720 miliónů dolarů.
Podle jejího nového šéfa Richarda Clarka to způsobily tři faktory: repatriace zisků, ztráty způsobené stažením léku na bolest Vioxx a vypršení patentu jednoho z nejprodávanějších medikamentů firmy, léku na cholesterol Zocor.
„Je těžké odhadovat, co se bude dít dál s Merckem. Vše se nyní točí okolo kauzy Vioxx a restrukturalizace. Ostatní jde stranou,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Les Funtleyder, analytik farmaceutického trhu z firmy Miller Tabak.
Lék Vioxx firma stáhla v září loňského roku, ukázalo se totiž, že jeho užívání zvyšuje riziko infarktu. Nyní Merck čelí žalobám pacientů. Vypršení patentové ochrany, jak se to stalo u Zocoru, představuje pro farmaceuty zásadní problém.
Lék okamžitě začnou kopírovat výrobci generik, napodobenin originálních léků, a prodávají jej za zlomek ceny, protože sami nemuseli do výzkumu a vývoje nic investovat.
To čeká v příštích třech letech na zhruba čtyřicet medikamentů, jejichž tržby každý rok překračují miliardu dolarů. A bude to případ také nejprodávanějšího léku na světě Lipitor od jedničky farmaceutického trhu Pfizer. Léku na cholesterol se ročně prodá za více než deset miliard dolarů.
Firmy škrtají v nákladech
Zatím se ale americké firmě daří. Tento týden se pochlubila nárůstem zisků o 21 procent na bezmála 3,5 miliardy dolarů. Tržby ale vzrostly za čtvrtletí jen o procento. Kde se tedy vzal potenciál k růstu zisku? Odpovědí jsou škrty v nákladech.
Pfizer naplánoval do roku 2008 seškrtat náklady o čtyři miliardy dolarů. Jen letos má snížit své výdaje o 400 miliónů. Úsporná opatření zavádějí vesměs všechny farmaceutické firmy, většinou ve chvíli, kdy se připravují na vypršení patentu. Merck tak vloni například propustil 5100 lidí, což mu ušetří letos na 300 miliónů dolarů.
Nárůsty zisků podobně jako Pfizer ohlásili také další velcí hráči na trhu, americký Johnson & Johnson a Wyeth či švýcarské firmy Novartis a Roche. Právě Roche slibují analytici velmi slibnou budoucnost. Firma totiž vsadila na léky proti rakovině, které mají největší potenciál růstu.
Vedou léky na rakovinu
Zatímco vloni tržby farmaceutických firem vzrostly průměrně o sedm procent, zaznamenaly léky proti rakovině nárůst o sedmnáct procent. Podle odhadů odborné analytické společnosti IMS Health se jejich prodeje v roce 2008 budou pohybovat okolo 40 miliard dolarů a budou tak nejprodávanější skupinou léků na světě.
Dosud primát drží s tržbami přes 26 miliard léky na cholesterol. Navíc léky na rakovinu získávají také největší část peněz z rozpočtů na výzkum a vývoj, plných třicet procent, uvedl server nytimes.com.
Firmy sice investují do výzkumu a vývoje stále víc, na komerčně úspěšný lék zatím ale čekají. Zatímco v 80. letech vývoj nového léku přišel na 200 miliónů dolarů, dnes se již náklady blíží miliardě. Firmy tak hledají způsoby, jak si zajistit růst jinak než díky novým lékům.
Podle odborníků tak čeká farmaceutický trh další vlna konsolidace. Pfizer například převzal biotechnologickou firmu Vicuron a podle šéfa Henryho McKinnella plánuje další akvizice. Cílem velkých firem budou hlavně menší biotechnologické firmy, jež v poslední době rostou rychleji než jejich větší konkurenti.
Výzkum je drahý, přesto chybějí nové léky
Patenty brzy vyprší
V příštích třech letech vyprší patentová ochrana asi čtyřiceti lékům, z nichž každý ročně utrží více než jednu miliardu dolarů. Toho využijí výrobci generik - medikamenty zkopírují a budou prodávat za zlomek ceny.
Nový lék stojí bezmála miliardu dolarů
Vývoj nového léku přijde téměř na miliardu dolarů. Koncerny do výzkumu investují ročně desítky miliard, přesto se jim nedaří přijít s novým dobře prodejným lékem. Zisky tak budou v nejbližší době stagnovat či klesat.
Adam Junek
Hospodářské noviny