Ministerstvo dosud nemohlo uzavřít smlouvu s vítěznou firmou, tendr totiž u antimonopolního úřadu napadla konkurenční společnost. Doufá proto, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) brzy rozhodne. Podle mluvčího ÚOHS Martina Švandy správní řízení dál pokračuje.
„I kdyby už teď rozhodl a vyhověl našim argumentům, tak bude třeba nějaké přechodné období, než se stanoviště předá a než se posádky vzájemně zacvičí. To nějakých šest týdnů minimálně zabere,“ řekl Němeček. Doplnil, že ministerstvo už se s policií dohodlo, že minimálně v lednu bude služba zajišťována z Prahy. Nyní létají vrtulníky z Prahy do Ústeckého kraje v nočních hodinách. Proti takovému provozu služby už dříve vystupovali ústečtí záchranáři i zástupci kraje.
Ústecké stanoviště leteckých záchranářů je jediné, u kterého není situace dořešená. Vítězem tendru v Ústeckém kraji se stala slovenská firma Air-Transport Europe (ATE). Zakázku napadla kvůli údajně nízké ceně konkurenční DSA, která nyní v oblasti působí.
DSA bude od ledna létat se záchranářskými vrtulníky z Hradce Králové a Liberce, nyní má společně s Alfa-Helicopter osm základen. ATE by měla létat také z Olomouce; z Jihlavy a Ostravy pak záchranářské vrtulníky rakouské firmy Helikopter Air Transport. Další čtyři základny bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát. Výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH bylo vypsáno na šest základen, u pěti už je podepsaná smlouva. Jediným kritériem byla cena.