LÍNĚ -
O to víc přibývá případů, kdy vrtulník převáží do specializovaného centra pacienta, kterého sanitka už někam na ošetření dovezla.
„Nám je ale jedno, jestli letíme pro pacienta přímo na místo do terénu nebo na nějakou mezizastávku do okresní nemocnice. Máme to nyní asi půl na půl,“ poznamenává zástupce náčelníka Centra letecké záchranné služby Michal Mareček.
„Nechceme rozlišovat nějaké primární a sekundární převozy, protože když odborníci usoudí, že je potřeba použít vrtulník, tak je to pro nás prostě akutní případ,“ dodává Mareček.
Vrtulníky ze střediska v Líních nalétají ročně asi 400 hodin a převezou na 500 pacientů. Operují na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Leteckou záchranku řídí územní dispečink záchranné služby v Plzni.
Vrtulníky ze střediska v Líních nalétají ročně asi 400 hodina převezou na 500 pacientů. |
Vrtulníky někdy vzlétnou i několikrát za den, jindy třeba jen jednou za dva dny. Ke startu jsou připraveny každý den dva stroje, v záloze jsou ve středisku další dva.
Do vrtulníku se pohodlně vejde jeden ležící vážně zraněný pacient a další dva až tři, kteří mohou sedět. Piloti a technici také ovládají zdravotnické minimum.
Zástupci letecké záchranné služby se čas od času scházejí s lékaři, sestrami, dispečery i řidiči středisek pozemních záchranných služeb v západních Čechách. Jedno ze setkání se koná právě ve středu.
„Smyslem je probrat vzájemnou spolupráci a říct si, v čem se mohou obě složky lékařského záchranného systému zlepšit ve prospěch pacienta,“ dodal Mareček. Příští setkání by se mělo uskutečnit za půl roku.
ČTK