Letos jich hygienici zaznamenali 532 proti 163 případům v letech 2010 až 2011. Počet nemocných v obou epidemiích byl srovnatelný, onemocnělo kolem milionu lidí. Loni, kdy epidemie nebyla, se úmrtí počítala na jednotky případů, řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.
Většinu onemocnění způsobil letos virus A/H1N1, u 88 procent pacientů se závažným průběhem chřipky byl podle Valenty nějaký rizikový faktor, nejčastěji nemoci srdce a cév, chronické onemocnění dýchacích cest, cukrovka či rakovina.
„Pacienti s nemocemi srdce a cév umírají na chřipku a zápal plic až 52krát častěji než zdraví lidé,“ varoval hlavní hygienik s tím, že riziko zvyšuje také obezita, obézních bylo 26 procent vážných pacientů, a kuřáctví, kuřáků bylo mezi vážnými případy 20 procent.
K léčbě vážných komplikací uvolnilo ministerstvo zdravotnictví 1440 balení léku Relenza a 9000 balení Tamiflu. K léčbě se dosud využila téměř polovina, 4007 balení, doplnil náměstek Ferdinand Polák.
Řekl také, že po dobu epidemie fungovala konzultační telefonní linka pro ošetřující lékaře z celé ČR. V 25 případech šlo o konzultaci z ARO k pacientům v kritickém stavu. Z nich 12 převzala k léčbě centra v Praze a Olomouci - deset jich bylo napojeno na dýchací přístroje, osm díky této léčbě přežilo, uvedl Polák.
Hlavní hygienik zdůraznil význam očkování, prokazatelně podle něj snižuje riziko úmrtí i závažných komplikací. V ČR je očkováno pět procent obyvatel, v rizikových skupinách, což jsou lidé s chronickým onemocněním a senioři, 20 procent. Těmto skupinám hradí očkování zdravotní pojišťovny. Ministerstvo má podle Valenty plán, jak podíl očkovaných lidí zvýšit.
Epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu uvedl, že vysoké počty komplikací mohou souviset právě s nízkou proočkovaností. Řekl, že v době chřipkových epidemií stoupá také celková úmrtnost, což podle něj žádná jiná nemoc nedokáže, jen chřipka. „Je to 1500 až 2000 úmrtí za rok, která lze dát do souvislosti s chřipkou,“ řekl.
Valenta uvedl, že ČR zapracovala do národního akčního plánu doporučení EU, aby bylo očkováno 75 procent seniorů. Kampaň na podporu očkování se v ČR zaměří také na zdravotníky a sociální pracovníky. Vakcínu by měli nabízet pacientům praktici i specialisté, v nemocnicích by management mohl zařadit očkování personálu k plnění standardů kvality péče.
„Je nutno vysvětlovat, argumentovat vůči antivakcinačním aktivitám. Vakcína má účinnost u zdravých lidí 60 až 70 procent, u chroniků nižší, nicméně není žádná lepší zbraň,“ řekl Valenta. Argumentoval také ekonomickými dopady - celkové náklady nemoci na jednoho zaměstnance jsou 58.696 korun, samotného pacienta vyjde onemocnění na 4134 korun.