Levné léky z internetu? Stačí dodržet tato pravidla

17. 5. 2021 13:09
přidejte názor
Autor: Pexel.com
Nakupovat léky po internetu je riskantní, když nevíte, jakými pravidly se řídit. Jsou jednoduchá a logická, znáte ale opravdu všechna? Poradíme nejen jak si objednat léky bezpečně, ale také jak ušetřit díky odměnám za nákup.


Bez certifikátu riskujete

V ČR smějí léky po internetu prodávat pouze certifikované „kamenné“ lékárny. To znamená, že online lékárna nikdy nesmí být pouze e-shop, ale vždy musí mít také běžnou fyzickou prodejnu. Certifikaci má na starost Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na jeho webových stránkách sukl.cz nebo na jím provozovaném webu olecich.cz najdete seznam všech registrovaných lékáren a léků. Vždy si tak můžete ověřit, zda má prodejce skutečně lékárenskou licenci a zda se jedná o schválený preparát.

Pokud se rozhodnete kupovat léky od necertifikovaného prodejce, podstupujete obrovské riziko. Statistiky ukazují, že zhruba 50 % léků prodávaných necertifikovanými obchody, jsou padělky. Když takový lék užijete, budete mít štěstí, bude-li jediným nedostatkem absence účinné látky. Padělané medikamenty totiž často obsahují různé chemikálie a jedy. Užíváním nelegálně prodávaných léků riskujete vážné poškození zdraví, ne-li život.

Jak na bezpečný a přitom levný nákup

Vedle rozhodně nešlápnete s velkými lékárenskými řetězci: Benu, Pilulka, Lékárna.cz a další. Kromě léků prodávají také zdravé potraviny, kosmetiku, drogistické zboží, zdravotnický materiál nebo drobné spotřebiče (holicí strojky, elektrické zubní kartáčky apod.). Za nákup v těchto lékárnách můžete také získat odměnu od Tipli.cz. Jedná se o cashback procenta z ceny, která vám Tipli vrátí, pokud nákup začnete proklikem z jeho stránek. Díky tomu, že má Tipli s lékárnami uzavřená partnerství, je cashback nejlepší způsob, jak nakoupit léky levně i bez slevy v obchodě. Díky přesměrování pořád nakupujete v renomované lékárně, takže nic neriskujete. Zkombinujte to s dopravou zdarma a znatelně ušetříte.

Pozor na doplňky stravy. Ministerstvo je neschvaluje

Doplňky stravy sice nejsou léky, ale když jde o zdraví, nevyplatí se riskovat. Vždy je kupujte od prodejců, kteří jsou registrovanými ekonomickými subjekty v České republice. Poznáte to podle toho, že na svém webu uvádějí IČO nebo IČ (a pod tímto číslem je také dohledáte v obchodním rejstříku). Zahraničním webům se vyhněte obloukem.

Zajímejte se také o samotné výrobky. Pozor si dejte na ty, které mají obal a případnou příbalovou informaci pouze v cizím jazyce. Nenechte se také zmást informacemi jako „schváleno Ministerstvem zdravotnictví“. Ministerstvo doplňky stravy neschvaluje a netestuje, vede pouze jejich evidenci.

Co v internetové lékárně nekoupíte?

Ačkoliv je sortiment webových lékáren obrovský, některé přípravky v nich prostě nekoupíte. Podle potřeby připravovaná léčiva, jako jsou masti či kapky, seženete jen v kamenných lékárnách, a to zejména v těch, které nepatří do velkých řetězců. V online prostoru také nemáte osobní kontakt s lékárníkem. Ze zákona sice musejí všechny webové lékárny poskytovat informační služby, ale možnost porady s odborníkem, ke kterému chodíte pravidelně, plně nenahradí. Na druhou stranu Benu lékárna věnuje celou sekci webu článkům o zdraví, takže pro srozumitelnou radu můžete zajít i tam.

Do nedávna také platilo, že jste v online lékárnách nemohli koupit léky na recept. Některé ale nyní nabízejí online rezervaci. Na webu lékárny vyplníte údaje z eReceptu, vyberete si pobočku, na které si chcete medikamenty vyzvednout, a lékárna vám je připraví k rychlému převzetí. Vyhnete se tak čekání a obcházení více prodejen v případě, že některá léky nemá. Lékárny Pilulka nabízejí také donášku léků na předpis domů. Tato služba je ale možná po individuální domluvě s jednotlivými pobočkami.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?