Co jsou to levné potraviny?
Levné potraviny zpravidla seženete ve specializovaných výprodejních obchodech, kde mohou být k dostání až s 90% slevou. Důvodem nízkých cen produktů je typicky uplynulá minimální doba trvanlivosti nebo blížící se datum použitelnosti (spotřeby).
Zatímco datum použitelnosti se vždy označuje slovy „spotřebujte do…“, datum minimální trvanlivosti naleznete pod frází „minimální trvanlivost do…“. Tyto potraviny musí být vždy jasně označeny, aby bylo zřetelné, že jejich doba minimální trvanlivosti již uplynula, a v případě, že se prodávají v obchodech s běžnými potravinami, musí být také odděleny od ostatních výrobků. [1, 2]
Je bezpečné kupovat nejlevnější potraviny?
Při nakupování a následné konzumaci levných potravin je důležité v první řadě rozlišovat zmiňované datum použitelnosti a datum minimální trvanlivosti. Mnoho lidí nezná rozdíl mezi těmito dvěma termíny, nicméně je podstatné vědět, jak se těmito daty řídit.
Minimálním datem trvanlivosti se označují potraviny, které se rychle nekazí. Zpravidla se jedná o trvanlivé výrobky, jako jsou konzervy, rýže, sušenky, nápoje, těstoviny, zmrazené výrobky a podobně. Doba použitelnosti se oproti tomu používá pro potraviny, které podléhají rychlé zkáze, a musí proto být spotřebovány nejpozději do tohoto data. Typicky sem patří například jogurty, maso a ryby, výrobky studené kuchyně a podobně.
Kupujete potraviny, kterým uplynula minimální doba trvanlivosti?
Potraviny po uplynutí minimálního data trvanlivosti lze bezpečně dále konzumovat, a to za předpokladu, že jsou dodržovány podmínky pro skladování a nebyl poškozen jejich obal. Prodejce ovšem v tomto případě nezaručuje původní výživové a chuťové kvality výrobků, a dokonce ani původní texturu.
Oproti tomu potraviny s prošlým datem použitelnosti nejsou považovány za bezpečné, a z tohoto důvodu se dle zákona již nesmí prodávat. Proto byste je rozhodně neměli konzumovat, najdete-li je doma. [3, 4, 5]
Jak dlouho vydrží levné potraviny?
Ať už nakupujete levné potraviny po minimálním datu trvanlivosti, nebo zjistíte, že některé produkty, které doma skladujete, jsou už po tomto datu, vždy je dobré se nejprve zamyslet nad několika aspekty.
V první řadě se ujistěte, že jste výrobek uchovávali v doporučených podmínkách. Dále se přesvědčte o tom, zda je obal neporušený, ověřte, zda se v něm neobjevili škůdci, a zkontrolujte, jak vypadá, voní a případně zda dobře chutná.
Pokud vše vypadá naprosto v pořádku, není důvod potraviny vyhazovat. Obvykle si výrobky uchovávají kvalitu v následujícím rozmezí:
- 5 dnů: některé jogurty, balený krájený salám,
- 10 dnů: zrající sýr,
- 14 dnů: čokoláda,
- 21 dnů: vejce, tvrdý sýr,
- 28 dnů: trvanlivé mléko, oplatky, rostlinné oleje, oříšky,
- 2 měsíce: müsli, ovesné vločky,
- 6 měsíců: zavařeniny, mražené ovoce a zelenina,
- 1 rok: těstoviny, rýže, káva, mouka, kakao, konzervované potraviny, med, hořčice, cukr, sůl. [6]
Kde sehnat levné potraviny?
Levné potraviny můžete zakoupit ve stejnojmenném obchodním řetězci, tedy Levné potraviny s.r.o., který funguje od roku 2007. V těchto obchodech často naleznete výrobky dovezené ze zahraničí, z nichž některé seženete pouze v těchto místech.
Obchody řetězce Levné potraviny rovněž distribuují vlastní produkty, které jsou k dostání i v jiných obchodních řetězcích, jako je například Tesco, Makro, Globus, Ahold a podobně. Prodejny naleznete na těchto místech České republiky:
- Praha 4 (ul. Vlastislavova),
- Praha 4 (ul. Nám. Bratří Synků),
- Praha 7 (ul. Veletržní),
- Praha 11 (ul. Klapkova),
- Praha 3 (ul. Jeseniova),
- Děčín,
- Most,
- Benešov,
- Teplice,
- Kladno,
- Klášterec nad Ohří,
- Kostelec nad Černými lesy,
- Ústí nad Labem,
- Nové město pod Smrkem,
- Nupaky,
- Litvínov,
- Lovosice,
- Plzeň 3,
- Stráž pod Ralskem,
- Kryry. [7]
Zdroje: szpi.gov.cz, bezpecnostpotravin.cz, epravo.cz, konzument.cz, idnes.cz, levnepotraviny.cz