Kardiologie už čeká na možnost otevřít kardiochirurgii, aby pacienty ze severu Čech nemusela posílat do Prahy
a počet akutních lůžek s intenzívní kardiologickou péčí se zvýšil o dvě. Novinářům to v pondělí řekl primář kardiologického centra František Holm, který v liberecké nemocnici začal počátkem roku 2003 budovat nově kardiologickou jednotku.
„Oddělení má v současné době 58 lůžek, jsme schopni léčit akutní infarkty myokardu, srdeční nedostatečnosti, poruchy rytmu a další závažná onemocnění,“ uvedl Holm.
Mnohem vyšší šance na přežití
Ten přišel do liberecké nemocnice s týmem odborníků z pražské Všeobecné fakultní nemocnice před necelými třemi lety a začal zde léčit za pomoci speciálního přístroje, tzv. kardioangiografu, jenž umožňuje zavedením speciálních cévek -katétrů do srdečních dutin, velkých cév a koronárních tepen zobrazit velmi přesně anatomické poměry v srdci. Tím se výrazně zvýšila šance na přežití pro pacienty s infarkty anebo jejich předcházení.
Nové pracoviště však neumožnilo jen diagnostické výkony, ale zároveň nabídlo pacientům s ischemickou chorobou srdeční i alternativu k operaci na srdci, zjednodušeně nazývanou koronární angioplastika.
Rozšířenou činnost liberecké kardiologie podle Holma navíc nyní posvětila i Česká kardiologická společnost. Otevřením koronární jednotky se pak završila další fáze péče o pacienty s onemocněním srdce.
„Nyní bychom se chtěli soustředit ještě na vybudování kardiochirurgického oddělení, abychom mohli pacientům poskytovat komplexní péči a nemuseli jsme je posílat do pražských center,“ zmínil radní pro zdravotnictví Libereckého kraje, jenž dříve vedl libereckou nemocnici, Jaroslav Krutský (ODS).
Dosud totiž musí být pacienti z Libereckého kraje odesíláni k vážným operacím srdce do Prahy, kde je pět center, anebo do Hradce Králové. Přitom liberecká kardiologie poskytuje péči nejenom pacientům z kraje, ale i východní části Ústecka.
Podle ředitele nemocnice Radka Janouška se o letošních letních prázdninách jasně ukázala velká potřeba lůžek intenzívní péče, protože nemocnice přijímá velké množství pacientů s vážnými úrazy páteře, hlavy, ale i mozkových cévních anebo srdečních příhod.
„Proto potřebujeme v nejbližší době dovršit proces v liberecké nemocnici a vybudovat v jejím areálu pavilón urgentní medicíny, kde by byl centrální příjem, centrální operační sály a jednotky intenzívní péče,“ řekl Janoušek.
Záměr vybudovat tento pavilón leží už na stole krajských radních, kteří o něm budou v úterý jednat. „Počítáme, že by stavba stála okolo 750 miliónů korun. Financována by měla být ze tří zdrojů, ale především ze strukturálních fondů Evropské unie,“ uzavřel Krutský.
Barbora Silná,
Právo