Liberecká nemocnice nabízí i přirozené porody koncem pánevním

6. 3. 2017 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Porodnice v liberecké nemocnici nabízí jako jedna z mála v zemi přirozené porody i v případě, kdy je dítě v poloze koncem pánevním, tedy hlavičkou nahoře.


Jediná další porodnice, která to oficiálně provádí, je v brněnské Fakultní nemocnici. Novinářům to řekla zástupkyně primáře gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice Liberec Ivana Bydžovská. Jiné porodnice v takových případech volí císařský řez, který ale může mít podle liberecké nemocnice špatný vliv na zdraví dítěte.

Zájem o přirozený porod koncem pánevním mezi rodičkami v Liberci roste. Ještě v roce 2013 se v porodnici po císařské řezu narodilo 95 procent dětí, jež byly v poloze koncem pánevním. Loni to bylo už jen 75 procent. Porodnice se snaží rodičky přesvědčovat k přirozenému porodu, pokud nehrozí zdravotní riziko, protože to tamní lékaři považují pro vývoj dítěte za vhodnější. „Na to je spousta studií, které říkají, že po císařském řezu má dítě větší tendence k dalším chorobám, které ho omezují,“ uvedl primář oddělení Pavel Černý.

Rodičky ale mají ze spontánních porodů, když je hlavička dítěte nahoře, strach. „Někteří porodníci to ani neumožňují, protože se toho bojí a neumí to. Jak je těch porodů málo, tak i zkušenost je malá,“ uvedla Bydžovská. Podle ní jsou porody, kdy je dítě hlavičkou dole, desetkrát až patnáctkrát častější než porody koncem pánevním. „Pokud nerodí porodník tímto způsobem alespoň jednou za měsíc, tak je samozřejmě erudice nulová. Proto je pro spoustu pracovišť bezpečnější porod císařským řezem,“ dodala.

„Když se rodí hlavičkou dole, tak se porodí nejprve ta největší část (těla dítěte). Když je to opačně, tak teoreticky hrozí, že by se hlavička mohla někde zadrhnout. To je to riziko,“ uvedl primář Černý. Pro rodičku je ale podle něj porod stejně náročný. „Větší dřina to je pro nás,“ dodal.

Nemocnice ale rodičky k ničemu nenutí, podle Bydžovské o tom musí být samy přesvědčeny. Doporučuje jim však, aby o tom nic nehledaly na internetu. „Nic hezkého se nedočtou, protože tomu nikdo nerozumí,“ uvedla Bydžovská. Rodičkám nabízejí i možnost otočení plodu, aby mělo hlavičku dole, tam je ale úspěšnost zhruba padesátiprocentní. „Používáme starý porodnický trik, dřív se to dělalo poměrně často,“ uvedla. Plod se porodníci pokouší otočit jeho uchopením zvnějšku přes břicho, trvá to maximálně tři minuty.

Liberecká porodnice patří mezi 13 perinatologických center, jež se starají o porody od 32. týdne těhotenství. Loni se v ní narodilo 1605 dětí při 1578 porodech, z toho 278 bylo císařským řezem. Meziročně se tak nemocnici podařilo snížit počet císařských řezů z 20,3 procenta na 14,5 procenta. „To je v republice ojedinělý výsledek,“ uvedla Bydžovská. Liberec se dostal pod hranici 15 procent, kterou doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Celorepublikový průměr byl v roce 2015 podle Bydžovské 26,3 procenta, údaj za loňský rok by měl být znám v dubnu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?