Na rozdíl od jiných oborů musí mít uchazeči i určitou tělesnou zdatnost, kterou prověří talentová zkouška, řekl novinářům rektor univerzity Zdeněk Kůs. Budoucí záchranáři musí uplavat 100 metrů, uběhnout na čas 100 metrů a 800 metrů a muži 1500 metrů.
Podle náměstka ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Jana Lejska záchranáři kondici potřebují. „Je období, kdy člověk prochází jenom byty a pak se sejde pár zásahů, kdy je vidět, když fyzička chybí. Není to většinou o běhu jen tak, ale s vybavením, které něco váží - 15 kilo má defibrilátor, 15 kilo váží základní souprava, dalších sedm až osm kilo ventilátor a většinou je posádka jen dvoučlenná,“ popsal nároky na záchranáře Lejsek. Výjimkou nejsou zásahy v těžko přístupném horském terénu. Liberecký kraj má i leteckou záchrannou službu, kde musí být záchranáři i lékaři schopni slanit ke zraněnému a přepravit ho v podvěsu.
Záchranářství je atraktivní obor, studenti v Liberci dostanou možnost absolvovat v rámci studia stáže v liberecké nemocnici a na záchranné službě. V rámci výuky si vyzkoušejí i náročnost zásahů u hasičů, horské služby, vodních záchranářů a čeká je i stáž u libereckých vojenských chemiků. „Zdravotnický záchranář je velmi specifická profese, je to v podstatě zdravotnická činnost v nezdravotnických podmínkách, to znamená v terénu,“ řekl ČTK garant oboru Karel Cvachovec z pražské kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny v Motole.
Záchranář podle něj musí být nejen odborně zdatný po stránce zdravotnické. „Musí mít určitou připravenost osobnostní, protože bude muset často improvizovat,“ vysvětlil Cvachovec. Studium v Liberci je podle něj specifické zejména náročným terénem, v němž se budou záchranáři na své povolání připravovat. „Zdravotnický záchranář by měl být ve škamnách tu nejmenší potřebnou dobu, měl by se učit především v reálném životě od lidí, kteří mu mají co dát v tom konkrétním prostředí,“ dodal.
Absolventi nového oboru záchranář najdou uplatnění nejen ve zdravotnické záchranné službě, zájem o ně bude mít armáda, hasiči, horská služba, ale pracovat mohou i v nemocnicích na urgentním příjmu nebo odděleních ARO. Záchranář je dalším oborem Ústavu zdravotnických studií, který na liberecké univerzitě vznikl v roce 2004. Studovat je na něm možné také bakalářské obory Všeobecná sestra nebo Biomedicínská technika, od loňského roku nabízí i magisterský program Biomedicínské inženýrství. V současné době připravuje také nový magisterský program Bioinženýrství a bakalářský obor Nutriční terapeut.