Liberecká záchranka pomůže v Polsku

22. 2. 2008 8:22
přidejte názor
Autor: Redakce
Sanitní vozy liberecké záchranné služby budou nově pomáhat zraněným lidem v Polsku. Záchranka chce pro tuto spolupráci získat čtyři nové sanitky. Podobný projekt, jehož cílem je vytvořit jednotný přeshraniční systém záchranné služby, chystá i polská strana. "Hledáme cesty, jak si vzájemně pomoci v běžných situacích včetně propojení českých a polských dispečinků," uvedl ředitel krajské záchranné služby Zdeněk Kubr.


„Naši záchranáři by tak do Polska mohli vyjet v případě, že by polské výjezdové jednotky nebyly okamžitě k dispozici,“ upřesnil Kubr s tím, že jednotlivé sanity by byly na výjezd do Polska připraveny v Hrádku nad Nisou, Jablonném v Podještědí, Frýdlantu a Rokytnici. Spolupráce by zpočátku fungovala jako příprava na případné řešení mimořádných neštěstí či krizových situací. „Například při větších nehodách na naší i polské straně bývá leckdy problém s nedostatkem sanit i záchranářů,“ řekl Kubr. V nejbližší době by podle něj mělo dojít k˙podobnému jednání také s německou stranou. Pro libereckou záchranku by projekt mohl znamenat také částečné vyřešení letitého problému se zastaralými sanitami.

Finance na nové sanity by totiž v tomto případě mohla záchranka získat z Evropské unie, konkrétně z operačního programu přeshraniční spolupráce. „Celkové náklady na projekt činí 12 milionů korun. V případě úspěchu dotace bychom se podíleli pouze částkou okolo 1,2 milionu korun,“ konstatoval Jaroslav Krutský, radní Libereckého kraje pro zdravotnictví. Právě kraj je zřizovatelem záchranné služby. Pokud projekt se žádostí o dotace uspěje, pořídí čtyři sanity celkem za 10 milionů korun. Zbylé dva miliony půjdou například na jazykové kurzy pro záchranáře, tak aby se se svými polskými pacienty dokázali domluvit. Spolupracovat budou liberečtí záchranáři s kolegy z polského Zhořelce. „Polská strana bude zrcadlově žádat a čerpat v rámci projektu dotaci na stejný předmět jako záchranná služba Libereckého kraje, také na pořízení vozů a jazykové kurzy,“ vysvětlil Krutský. Projekt by měl být zahájen v červnu, trvat by měl jeden rok. Myšlenka přeshraniční spolupráce vychází z mezinárodního bezpečnostního fóra, které se uskutečnilo loni v červnu v německém Budyšíně. „Fóra se zúčastnili zástupci Euroregionu Nisa, hasičských a zdravotnických záchranných sborů i odborů krizového řízení samosprávních celků Německa, České republiky a Polska,“ uvedla mluvčí hasičů Libereckého kraje Iva Michalíčková. Hlavním tématem fóra byla vzájemná pomoc států Eureregionu Nisa při katastrofách a velkých haváriích. V září by se mělo podle předběžných zpráv uskutečnit společné cvičení nejen jednotlivých záchranek, ale také hasičů. Při velkých nehodách na naší i polské straně máme leckdy problém s nedostatkem sanit i záchranářů.

Aleš Vávra, Regionální deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?