„Operace u nás nejsou omezené věkem, provádíme je i u malých dětí,“ uvedl Škach. Za rok v Liberci provedou asi 300 operací, v polovině případů jde o tříselné kýly. Většinu operací provádí laparoskopicky, po nichž může pacient druhý den odejít domů.
Kýlu operují i další nemocnice v kraji, které mají chirurgii. V Liberci se přesto rozhodli speciální centrum vytvořit s ohledem na složení jejich lékařského týmu. Podle přednosty všeobecné chirurgie v Liberci Miroslava Baadera z 20 lékařů v chirurgických oborech jich 11 má nejvyšší míru vzdělání. „V chirurgii jsme nejlépe personálně vybaveni v kraji,“ tvrdí. Špičkové pracovníky se daří v Liberci udržet i díky možnosti specializovat se. „Vycházím z předpokladu, když je lékaři nad 30 let, musí mít za nějaký úsek zodpovědnost. Pokud nemá, tak je frustrován,“ nastínil Baader.
Spokojení doktoři podle něj podávají lepší výkony. Velkého úspěchu například před několika lety dosáhli liberečtí lékaři v hrudní chirurgii, kdy jako první v zemi provedli thorakoskopickou plicní resekci a nádor dostali z těla skrz malý otvor.
V chirurgických ambulancích liberecké nemocnice ročně vyšetří na 13.000 pacientů a provedou zhruba 2800 operací. Chirurgie má sice k dispozici osm operačních sálů, přesto nemůže dělat tolik zákroků, kolik by byli lékaři schopni. Například na cévní chirurgii za rok provedou 150 až 200 operací křečových žil, zvládli by jich ale dvakrát více. Jsou omezeni prostory budovy postavené v roce 1938, dispozičně už potřebám chirurgů tolik nevyhovuje.
„Chirurgie za tu dobu prošla velkým vývojem,“ konstatoval Baader. Hitem současnosti jsou laparoskopické zákroky, které zkracují pobyt pacienta v nemocnici i rekonvalescenci. Zároveň jsou ale výrazně dražší a ne všechny hradí zdravotní pojišťovny. Například za operaci křečových žil pomocí radiofrekvenční sondy pacient zaplatí v Liberci 15.000 korun. „Provádíme jich 30 až 50 do roka,“ uvedl primář cévní chirurgie Jan Marušiak. Při této metodě nevznikají tak velké hematomy, pacient má menší bolesti a druhý den je schopen jít i do práce. „U klasické metody je léčba po operaci delší, týden i více. Záleží, jakou práci pacient vykonává,“ dodal Marušiak.