„Zdravotnická zařízení letos čekají finanční problémy kvůli změnám úhrad od zdravotních pojišťoven. Liberecká nemocnice má kromě toho před sebou i zásadní rozhodnutí - jaká bude její role v budoucí koncepci krajského zdravotnictví a jak se bude provozně a stavebně rozvíjet v příštích letech,“ řekla Kocumová. K tomu všemu je podle ní nutné mít ve vedení nemocnice partnera se silným mandátem, který je založen na důvěře zaměstnanců, odborné veřejnosti i vlastníků. „Takové vedení by mělo vzejít z nějaké formy otevřeného výběrového řízení s minimálním zasahováním ze strany politiků,“ dodala.
Odvolané manažery by měly v představenstvu vystřídat známé tváře spojené s někdejším ředitelem Luďkem Nečesaným, ten ale údajně na seznamu není. Podle liberecké primátorky Martiny Rosenbergové by měla v představenstvu mimo jiné zasednout bývalá ekonomická ředitelka Miloslava Tanečková, primáři Petr Suchomel nebo Richard Lukáš. Všichni už byli členy vedení nemocnice, na své posty ale spolu s Nečesaným rezignovali v únoru 2011 a k 28. únoru skončilo jejich působení v představenstvu. „Chceme, aby v představenstvu zasedli primáři oddělení, přes které jdou největší peníze,“ vysvětlil Půta. Jak bude představenstvo vypadat, bude podle něj jasné za týden po jednání dozorčí rady.
Liberecká nemocnice je s 1000 lůžky největším zdravotnickým zařízením v kraji. Veselka stojí v jejím čele od září 2011, do té doby řídil liberecký dopravní podnik. S sebou si tehdy přivedl Kittnera. Nemocnici přebírali v době, kdy ji předchozí vedení dovedlo do ztráty. Zařízení se podařilo stabilizovat, hospodaření je ziskové. Za loňský rok by měla nemocnice skončit podle odhadů v zisku kolem pěti až sedmi milionů korun. Nově zvolené vedení Libereckého kraje, který je majoritním vlastníkem, chce ale představenstvo vyměnit. Hejtman odmítá, že by důvody byly politické. Veselka a Kittner jsou spojeni s ODS, proti níž se Změna pro Liberecký kraj v čele s Janem Korytářem už před volbami jasně vymezila.