Zatímco ještě v roce 2012 přispěl kraj na provoz záchranné služby 169,378 milionu korun, loni už to bylo jen 157,836 milionu. „Pro letošní rok počítáme v rozpočtu s příspěvkem jen 147,67 milionu korun,“ doplnila Kocumová. Zlepšení hospodaření největší krajské příspěvkové organizace pomohla podle ní loňská kontrola a následný audit hospodaření, který upozornil na slabiny a ukázal možnosti úspor.
Vedení kraje v minulosti kritizovalo zejména vysoké mzdy v záchranné službě, které patřily k nejvyšším v zemi. Po úpravě odměňování se podle Kocumové podařilo loni na mzdách ušetřit 3,637 milionu korun, přes 400.000 ušetřila záchranka například na energiích. Zlepšení hospodaření pomohlo podle náměstkyně také zvýšení výnosů o 2,341 milionu korun díky vyšším příjmům od pojišťoven a důslednému vykazování výjezdů. Celkový obrat organizace překročil 290 milionů korun.
Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003 a má 31 výjezdových skupin rozmístěných ve 13 městech v kraji, v krajském městě jsou dvě. K naléhavým případům může liberecká záchranka vyslat i vrtulník. Nemůže však létat za každého počasí.
K dispozici mají záchranáři tři desítky aut, ve službách se střídá 46 lékařů. Loni vyjeli liberečtí záchranáři k bezmála 65.500 případům. Záchranka připravuje výstavbu nového operačního střediska. Na projekt získala dotaci z evropských fondů.