Libye odmítla nabídku slovenského premiéra Roberta Fica na hromadné léčebné pobyty libyjských dětí nakažených virem HIV na Slovensku. Novinářům to řekl Adam Hochel z ministerstva zdravotnictví. Dodal, že slovenští experti budou pomáhat libyjským kolegům při léčbě zhruba desítky pacientů, kteří kromě viru HIV trpí i zdravotními potížemi s játry či zrakem. „Konkrétní pomoc by mohla fungovat i v tom řešení, že by (pacienti) přijeli sem,“ řekl.
Celkově se podle Hochela léčí ve specializovaném zařízení v Libyi 340 dětí do 14 let a stovka starších pacientů. Nemoci AIDS, způsobené virem HIV, už podlehlo 65 dětí. Podle slovenských lékařů, kteří minulý týden Libyi navštívili, je tamní úroveň léčby dětí s HIV velmi vysoká, dodal.
Premiér Fico nabídl koncem února libyjské straně dvoutýdenní léčebné pobyty pro děti s HIV na Slovensku. Návrh podle premiéra vzešel od odborníka na léčbu AIDS Vladimíra Krčméryho. Tento lékař a současně rektor Vysoké školy zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty už několik let organizuje pomoc pro lidi nakažené HIV v Keni či Súdánu.
Více než nabídka pro nemocné děti slovenská média a opozici upoutala Ficova slova na tiskové konferenci s jeho libyjským protějškem, že „stejně tak intenzivně, jako se mluví o pachatelích, by se mělo mluvit i o obětech“.
Vzápětí premiér čelil kritice, že za „pachatele“ označil bulharské zdravotní sestry, které byly v Libyi spolu s palestinským lékařem opakovaně odsouzeny k trestu smrti za údajnou nákazu více než 400 libyjských dětí virem HIV. Evropská unie však pochybuje o tom, že proces byl spravedlivý, protože podle západních expertů epidemie vypukla v libyjské nemocnici vinou špatných hygienických poměrů ještě před příchodem zahraničních zdravotníků.
ČTK