Třetina z těch, u nichž je riziko onemocnění cukrovkou vysoké, si tuto hrozbu neuvědomuje - míru rizika pro svoji osobu hodnotí jako nízkou.
V ČR se s cukrovkou léčí kolem 850.000 lidí, dalších 250.000 ji má a neví o tom. Za dvacet let se počet diabetiků v ČR zdvojnásobil. Každý rok je cukrovka zjištěna u 55.000 lidí a 22.000 jich zemře.
Z průzkumu, jehož se účastnilo 501 lidí, dále vyplynulo, že ačkoliv je cukrovka v běžné populaci chorobou velmi dobře známou, málokdo si připouští, že by se mohla týkat i jeho samotného.
Čtyři z deseti lidí nepodstupují u svého praktického lékaře preventivní vyšetření na riziko onemocnění cukrovkou. Včasné odhalení nemoci je přitom jedním z předpokladů úspěšné léčby. Pacient se tak může vyhnout závažným komplikacím, které mohou vyústit až v amputaci nohy či oslepnutí, a celkově se díky léčbě udržuje v relativně dobré kondici.
Podle předsedy Diabetické asociace ČR profesora Milana Kvapila tři čtvrtiny diabetiků umírají na nemoci srdce a cév. Sedm z deseti pacientů s prokázaným kornatěním tepen má vyšší hladinu cukru v krvi. Léčba komplikací zvyšuje přímé náklady na léčení cukrovky, které přesahují 20 miliard korun ročně.
ČR má Národní diabetologický program, který ministerstvo zdravotnictví schválilo jako oficiální dokument pro organizaci léčby cukrovky. Posílit se má prevence, včasná diagnostika a léčba cukrovky i souvisejících nemocí. „Přímým důsledkem bude snížení počtu nemocných, časnější záchyt pacientů s cukrovkou a intenzivnější léčba cukrovky i souvisejících nemocí,“ shrnula předsedkyně výboru České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová.