Lidé s roztroušenou sklerózou se setkávají s diskriminací v práci

28. 6. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lidé s roztroušenou sklerózou se často setkávají s diskriminací v zaměstnání. Potvrdili to pacienti a pacientky v menším výzkumu. Tři pětiny z 90 nemocných měly kvůli své chorobě s omezováním či nátlakem v práci osobní zkušenost. Uvádějí to představitelé poradny Unie Roska...


PRAHA - Lidé s roztroušenou sklerózou se často setkávají s diskriminací v zaměstnání. Potvrdili to pacienti a pacientky v menším výzkumu. Tři pětiny z 90 nemocných měly kvůli své chorobě s omezováním či nátlakem v práci osobní zkušenost.

Roztroušenou sklerózou trpí v Česku 10 tisíc lidí. Nemoc provázejí například poruchy vidění, soustředění, paměti, rovnováhy, hybnosti, únik moči, třes a ochrnutí.

„Diskriminace lidí s roztroušenou sklerózou v zaměstnání skutečně existuje. Smutné je, že je jí dost právě ve státní správě,“ řekl Karel Hrkal ze sociálně a pracovněprávní poradny Unie Roska. Bližší informace o poradně i spojení na ni lze nalézt na adrese www.roska-czmss.cz.

S diskriminujícím chováním se kvůli své nemoci podle Hrkala setkali například pracovníci ve zdravotnictví či školství. Zdravotní sestra jedné z velkých pražských nemocnic musela po psychickém nátlaku ze strany vedoucích své místo opustit, uvedl Hrkal. Nemocným radí, aby se nenechali kvůli své chorobě k

odchodu z práce po dohodě přinutit.

Se vstřícným chováním se nesetkaly ani nemocné učitelky ve školách. „Ředitel, který o nemoci jedné z učitelek věděl, jí schválně posílal učit do tříd ve vyšších patrech. Začal jí také udělovat příkazy, které nemohla vykonávat,“ popsal Hrkal.

Podle něj však existují i firmy, které se snaží svým zaměstnancům situaci usnadnit. Lidé pracují v bezbariérových objektech nebo je zaměstnavatel do práce sváží.

Odborníci připravují návod, jak by se podniky a instituce měly ke svým zaměstnancům s roztroušenou sklerózou chovat.

„Když člověk kulhá, neznamená to, že nemůže dál vykonávat intelektuální činnost,“ zdůraznila lékařka neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Eva Havrdová. Podle ní včasná léčba umožní nemocným zůstat v zaměstnání.

Roztroušená skleróza postihuje nejčastěji lidi od 20 do 40 let. Imunitní systém člověka reaguje nepřiměřeně a napadá obaly nervových vláken v mozku a míše. Zánětlivá ložiska pak narušují činnost centrálního nervového systému a nervové dráhy jsou postupně ničeny.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?