Lidé se mohou hlásit do seznamu osob odmítajících darovat orgány

1. 9. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lidé, kteří nesouhlasí s posmrtným odběrem svých orgánů, mají ode dneška možnost přihlásit se do národního registru. Stačí, když vyplní příslušný formulář a s úředně ověřeným podpisem jej zašlou Koordinačnímu středisku pro resortní zdravotnické informační systémy...


PRAHA - řekl v úterý novinářům náměstek ministryně zdravotnictví Milan Špaček.

Za děti mohou toto rozhodnutí učinit jejich zákonní zástupci. Středisko sídlí ve Vídeňské ulici 9 v Praze 4.

V Česku platí zásada předpokládaného souhlasu, pokud občan nedá najevo, že si nepřeje, aby jeho orgány byly transplantovány. Pracoviště, která odebírají orgány k transplantaci, mají povinnost do registru nahlédnout.

I v případě, že zdravotníci jméno potencionálního dárce v registru nenajdou, měli by se podle Špačka pokusit najít příbuzné a zeptat se jich, zda dotyčný nebyl odpůrcem darování orgánů. V těchto případech hraje důležitou roli čas, protože například srdce je třeba odebrat a transplantovat během dvou hodin a játra do šesti hodin. Jestliže lékaři blízké osoby nenajdou, záleží na jejich rozhodnutí.

Přístup k údajům v registru má sedm českých transplantačních center a šest tkáňových bank a v nich 40 pověřených lékařů.

Odborníci zabývající se transplantacemi doufají, že počet lidí zásadně nesouhlasících s odběrem bude co nejmenší. V České republice je registrováno téměř 1200 čekatelů na transplantaci. Jejich šance jsou úměrné počtu orgánů, které se podaří získat. Nabídka a čekací lhůta rozhodují o jejich přežití.

Pavel Březovský z ministerstva zdravotnictví zdůraznil, že lidé, kteří budou evidováni jako odpůrci odběru vlastních orgánů, neztrácejí právo na to být potencionálními příjemci orgánu.

Loni bylo v ČR transplantováno 551 orgánů. Čtyři stovky pacientů získaly zdravou ledvinu, dalším bylo voperováno nové srdce, játra, plíce a slinivka. S výjimkou ledvin mohou čekatelé tyto orgány získat pouze od zemřelého dárce.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?