Do výzkumu, který trval 11 let, bylo zahrnuto na dva miliony lidí žijících v kanadské provincii Ontario. Během této doby se objevilo 243.611 nových případů demence, které byly častější u lidí žijících poblíž rušných silnic. Mezi těmi, kteří bydleli do 50 metrů od nich, byl o sedm procent vyšší podíl nemocných, než mezi lidmi žijícími 300 metrů daleko. Lidé bydlící od 50 do 100 metrů pak o čtyři procenta a ti od 100 do 200 metrů od silnic o dvě procenta vyšší nemocnost než zmíněná „třistametrová“ skupina.
Vědci se domnívají, že za tím může být negativní vliv hluku a emisí z dopravy, zvláště oxidy dusíku či nanočástice uvolňované při spalování fosilních paliv. „Zvýšený populační růst a urbanizace přivedly mnoho lidí blízko k místům s rušnou dopravou a kvůli tomu, že je čím dál více lidí vystaveno dopravě a zvyšuje se počet případů demence, může i drobný vliv života blízko rušné dopravy představovat velké břemeno pro zdraví veřejnosti,“ uvedl jeden z autorů studie Hong Chen z ontarijského zdravotního úřadu. Dodal, že pro upřesnění souvislostí mezi dopravou a demencí budou nutné další výzkumy, které by zvláště upřesnily její možný vztah k hluku či emisím ze silničního provozu.
Další vědci upozorňují, že ačkoli jde o zajímavé závěry, přímé vnější příčiny demence neodhalují. Nejlepší prevencí, jak předcházet vzniku demence podle nich zůstávají zásady podporující zdraví celého těla, to je nekouřit, zdravě jíst a cvičit.