Že má lidské tělo v průměru teplotu 37 stupňů, stanovil v roce 1851 na základě svých měření v podpaží zhruba 25.000 pacientů německý lékař Carl Reinhold August Wunderlich. Američtí vědci nyní porovnali 675.000 vzorků měření teploty od dob americké občanské války v šedesátých letech 19. století přes údaje z výzkumu o výživě ze 70. let 20. století až po klinická data z databáze Stanfordu z nultých let 21. století. Shromáždit se jim podařilo měření rozprostřená přes 157 let, která pocházela od 197 různých ročníků narození.
"Zjistili jsme, že muži narození na začátku 19. století měli teplotu o 0,59 °C vyšší než je teplota dnešních mužů," píše se ve studii. Byl tak doložen trvalý pokles o 0,03 stupně Celsia v každé dekádě. U žen se průměrná teplota od 90. let 19. století snížila o 0,32 stupně Celsia - tedy o 0,029 °C každou narozeninovou dekádu.
"Změnilo se prostředí, ve kterém žijeme, včetně teploty v našich domovech, našeho vystavení mikroorganismům a včetně potravin, ke kterým máme přístup," řekla webu ScienceAlert vědkyně Julie Parsonnetová. "Měníme se fyziologicky," dodala.
Mezi faktory, které ovlivňují změnu tělesné teploty, patří zvyšování tělesné hmotnosti a úbytek chronických infekcí. Vědci se domnívají, že vliv na teplotu těla by v budoucnu mohlo mít oteplování klimatu. Zvláště pak v případě, že se objeví nové nemoci.