Co je listerióza?
Co se dozvíte v článku
Jedná se o poměrně vzácné infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Listeria monocytogenes, která může přežívat v organismu zdravého člověka či zvířete, aniž by mu způsobovala nějaké komplikace. Hrozbou však může být pro těhotné ženy, novorozence, starší osoby nebo pacienty s poruchou imunity. K nákaze dochází zpravidla konzumací infikovaných potravin, mezi něž patří především nepasterizované sýry, syrové maso či neumyté ovoce a zelenina.
Jak se šíří listerióza?
Parazit, který infekci způsobuje, je celkem odolný vůči vnějšímu prostředí, neboť se dokáže přizpůsobit teplotám v rozmezí přibližně 0 až 50 stupňů Celsia. Ať už jsou tedy potraviny skladovány v ledničce nebo mimo ni, bakteriím nic nebrání se nadále množit. Ideální teplota pro listérie je okolo 25 stupňů Celsia, což jim umožňuje aktivní pohyb a rychlejší šíření.
V přírodě se bakterie vyskytují zejména v odpadní vodě, v půdě a také v rostlinách. Odtud se nejčastěji dostanou do organismu hospodářských zvířat, což je důvodem, proč se listerióza může objevit v potravinách živočišného původu, které neprojdou tepleným zpracováním.
Znáte někoho, kdo prodělal listeriózu?
Jak předcházet nákaze z potravin?
Potraviny mohou být infikovány i sekundárně při zpracovávání a uchovávání vzhledem k jejich rezistenci vůči chladnému prostředí, proto je vždy důležité potraviny dostatečně tepelně zpracovat před jejich konzumací. Ovoce a zeleninu byste měli vždy důsledně umýt a neskladovat ji spolu se syrovým masem. Po manipulaci se syrovými potravinami následně vždy vyčistěte nůž a prkénko a nezapomeňte si rovněž umýt ruce mýdlem.
Rizikové potraviny
Mezi nejrizikovější potraviny, ze kterých je možné se nakazit listeriózou, patří především výrobky, které neprošly tepelnou úpravou. Listerii zabíjí zejména pasterace a sterilace. Typickými rizikovými potravinami jsou:
- Mléčné výrobky z nepasterizovaného (syrového) mléka
- Syrové ryby a mořské plody
- Masné výrobky (např. paštiky)
- Syrová vejce a maso
- Měkké zrající sýry s plísňovými kulturami (Camembert, Brie, Niva apod.)
- Neumyté ovoce a zelenina
Příznaky listeriózy
U zdravých osob se nemusí objevit žádné příznaky nákazy, nebo mohou připomínat průběh lehčí chřipky. Listerióza existuje v několika formách, nejčastěji se však projevuje tzv. febrilní gastroenteritida, která trvá přibližně dva dny a pro níž jsou typické příznaky jako:
- Bolest hlavy
- Nevolnost
- Vodnatý průjem
- Horečka
Encefalická forma listeriózy
Výrazně závažnější formou je encefalická forma listeriózy, jež postihuje novorozence a osoby s oslabenou imunitou. Sem řadíme například pacienty, kteří se léčí s HIV, podstupují chemoterapii nebo absolvovali transplantaci. Tato forma onemocnění postihuje mozkovou tkáň a centrální nervový systém pod obrazem hnisavé meningitidy. Je zde navíc vysoké riziko úmrtnosti. Tato forma může způsobit:
- Změny vědomí
- Zmatenost
- Křeče
- Mozkový absces
Listerióza v těhotenství
Ženy v období těhotenství by se rizikovým potravinám měly striktně vyhýbat. Jestliže listeriózou onemocní těhotná žena, bakterie napadá i její placentu, plodový obal a především její dítě. Jedná se o tzv. transplacentální přenos infekce.
Pokud se infekce přenese v raném stádiu těhotenství, dochází zpravidla k potratu. V pozdějších stádiích těhotenství může dojít k porodu mrtvého nebo poškozeného plodu, u něhož dochází k výsevu mikroabscesů ve vnitřních orgánech.
Prognóza dětí narozených s nákazou listeriózy je bohužel velmi vážná, neboť šance na přežití jsou hodně nízké. Pokud by byl novorozenec infikován až při průchodu porodními cestami, rozvine se u něj s velkou pravděpodobností hnisavá meningitida. Inkubační doba novorozenecké listeriové meningitidy se uvádí 1 až 2 týdny, přičemž smrtelnost je zde 20 až 30 %.
Diagnostika listeriózy
V posledních letech výskyt listeriózy v ČR poměrně vzrostl, přičemž zdrojem nákazy byly ve většině případů plísňové sýry. Vzhledem k vysokému riziku úmrtnosti oslabených osob, je nutné toto onemocnění neopomíjet, aby mohla být včas zahájena léčba.
Průkaznost listeriózy lze ověřit pomocí kultivace z krve, mozkomíšního moku, ústní dutiny a u těhotných dále z plodové vody a z pochvy. S ohledem na to, že kultivace bakterie trvá poměrně dlouhou dobu, je možné přistoupit k rychlejší variantě, kterou je PCR metoda. Při listeriové meningitidě lze rovněž použít tzv. latexaglutinační test.
Léčba listeriózy a její prevence
Proti listerióze bohužel není možné se očkovat, proto jedinou možnou prevencí je důkladná tepelná úprava potravin a v případě ovoce a zeleniny důsledné mytí, především patříte-li do rizikové skupiny.
Těhotné ženy a osoby s imunitními problémy by v případě jakýchkoliv obtíží měly neprodleně vyhledat lékaře, který provede diagnostiku a stanoví vhodnou léčbu. Zdraví jedinci by se měli s nákazou vypořádat bez komplikací, pokud by však obtíže neustaly ani po dvou dnech, je rovněž vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Jakmile je nákaza prokázána, je potřeba přistoupit k léčbě antibiotiky, neboť se jedná o onemocnění bakteriálního původu. U listeriové meningitidy a jiných závažnějších forem listeriózy se zpravidla podává intravenózně ampicilin v dávce 100–300 mg/kg/den. U obzvláště těžkých forem nemoci se navíc ampicilin kombinuje s gentamycinem. Mezi další účinné léky patří:
- Benzylpenicilin
- Kotrimoxazol
- Chloramfenikol
- Erytromycin
- Vankomycin
Zdroje: medicinapropraxi.cz, cs.medicker.com, bezpecnostpotravin.cz