Nejčastějším problémem u dětí a dospívajících je vadná výslovnost hlásek, u dospělých ztráta schopnosti řeči. Uvádějí to statistici na svém webu.
Drtivá většina pacientů, 91 procent, byla ve věku do 18 let, jen devět procent tvořili dospělí. Děti a dorost mají potíže převážně s dyslalií (49 procent), což je vada řeči s poruchou artikulace nebo vypouštěním některých hlásek - hlásky jsou vyslovovány chybně nebo nahrazovány jinými hláskami.
Dalších 23 procent tvořili pacienti s opožděným vývojem řeči a 14 procent pacienti s dysfázií, poruchou schopnosti mluvit.
Pacienti starší 19 let byli léčeni převážně s afázií (48 procent), což je narušení již vyvinuté schopnosti porozumění a tvorby řeči. Vzniká po organickém poškození zpravidla levé mozkové polokoule, kde je centrum řeči.
Nejčastější příčinou jsou cévní mozkové příhody, úrazy hlavy, nádory mozku a degenerativní onemocnění mozku jako Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Dospělí pacienti byli také léčeni s dysartrií (18 procent), což je porucha výslovnosti, a s dyslalií (devět procent).
Na tisíc obyvatel připadalo loni 13,1 léčených u logopeda, rok předtím 12,3 a v roce 2009 to bylo 13,4. Na roční úvazek logopeda připadalo v průměru 2558 konzultací, nejvíc vykazovaly kraje Jihomoravský, 3118, a Plzeňský, 3108, nejméně kraje Královéhradecký, 2053, a Liberecký, 2059.